Segregacja odpadów

Dobry śmietnik powinien ułatwić segregację domowych odpadów. Warto zastanowić się jak ma wyglądać i gdzie go ustawić.

Na tropie odpowiednich śmietników

Sporym problemem przy segregowaniu śmieci jest organizacja składowania. Niewielu z nas chce trzymać mało atrakcyjny kubeł w kącie ogrodu. Jak go zastąpić? Przyjrzyjmy się temu problemowi.

Na wąskiej działce

Klasyczne rozwiązanie: śmietnik przy domku jednorodzinnym ma dwie zamykane furtki (od posesji i ulicy) oraz zjazd ułatwiający transport pojemnika. Śmietnik nie mieści jednak zbiorników na śmieci segregowane, a zimą trudno go odśnieżyć. Kosz widoczny obok wejścia do domu to mało atrakcyjny widok.

Na dużej działce

Lepsze rozwiązanie: śmietnik ma zadaszenie i "swoją" furtkę od ulicy. Jest usytuowany w rogu działki, z dala od furtki wejściowej do posesji, ale w pobliżu bramy wjazdowej do garażu. Ten śmietnik dobrze się maskuje, jest funkcjonalny i łatwo się do niego dostać. Można w nim przechować również drewno do kominka lub inne gabarytowe przedmioty, wymaga jednak dużej działki.

Śmietnik koło wejścia?

Śmietnik może być usytuowany tuż obok furtki wejściowej. Oto widok od strony bramy garażowej. Taka aranżacja pozwoliła na przykrycie wejścia do domu i śmietnika jednym dachem.

Praktyczna aranżacja

Oto widok śmietnika od strony furtki. Jak widać wejście na teren posesji, dzięki wysokiemu murowi (które kryje śmietnik) jest ciekawie zaaranżowane. Kluczem sukcesu jest ów wysoki mur. Oddziela część reprezentacyjną od użytkowej i eliminuje problem brzydkiego zapachu.

Architekci proponują...

Architekt Małgorzata Cybulska-Marks proponuje modernistyczny śmietnik (wraz z garażem). Stanowi on ciekawy fragment ogrodzenia posesji. Arch. Leszek Kalandyk realizuje tę samą ideę dla domów tradycyjnych. Śmietnik (i garaż) stoją w kubaturowych obiektach na granicy działki.

W willi poza miastem

Inny wariant: osobny budynek (garaż, pomieszczenia gospodarcze, śmietnik, czasem również kotłownia) lokowany jest również poza willą mieszkalną, ale z dala od ogrodzenia. Śmietnik w takim budynku ma spory metraż i jest wydzielony drzwiami. Pojemniki  wystawiane są na chodnik tylko w dzień wywozu odpadów.

Współczesne projektowanie

W domach współczesnych śmietnik to pomieszczenie usytuowane pomiędzy kuchnią i garażem, wentylowane elektrycznie, wyposażone w kompaktor (wygląda jak zmywarka, prasuje śmieci). Kosz jest ukryty w ogrodzeniu, tak aby nie psuć widoku całości.

Śmietniki modułowe

Ciekawy pomysł dla mini osiedli lub dogęszczanych domów deweloperskich i prywatnych, w których zaniedbano budowę odpowiednio pojemnego śmietnika. Kontenery yogi można zestawiać w ciągi i przeznaczać do segregacji śmieci. Collage: yogi2 ze strony miniarchitektura.sgl.pl.

Segregatory nowej generacji

Składowanie śmieci musi poprzedzić segregacja, a ta powinna nastąpić w kuchni. Nowa generacja szafek i pojemników ułatwia te czynności. Szafki - segregatory staną się kolejnym (oprócz zmywarki, kuchenki, lodówki) stałym fragmentem wyposażenia kuchni. Gianluca Soli proponuje samodzielny segregator Ovetto (jajo). Zobacz film o zgniatarce kuchennej.

Collage: segregatory peka, conte altolino, Ergo- master (podblatowy), pojemniki cube.

Kompresja się opłaca

Posegregowane w kuchni śmieci trafiają do śmietnika, w którym powinny być zgniecione. Chodzi o zmniejszenie ich objętości. Wybór urządzeń jest spory: od najtańszych- ręcznych, do butelek typu pet lub makulatury, po elektryczne ugniatarki zawartości całego pojemnika.

Collage: prasa Strautmann, kompaktor eureka, nożny Sukwon Park & Sungwoo Park, segregator  fillit,zgniatarka do produkcji brykietu z makulatury.

Wyposażenie śmietnika

Podsumujmy - współczesny śmietnik to wydzielone w domu pomieszczenie lub obiekt poza domem, w którym musi się znaleźć miejsce na pojemnik główny oraz pojemniki segregatory. Do tego przyda się urządzenie zmniejszające objętość śmieci.

Zobacz amatorskie filmiki użytkowników tych urządzeń: trzy kosze na śmieci, przygotowanie zgniatarki, zgniatanie.

Collage:  Artex Billy Matik , polski patent: ugniatarka do śmieci w tradycyjnych pojemnikach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.