Galeria spóźnionych inwestycji [ZDJĘCIA]

Kaponiera, Pestka, ICHOT, Biblioteka Raczyńskich... Niemal wszystkie wielkie miejskie inwestycje w Poznaniu zostaną oddane do użytku z opóźnieniem. Spóźniają się też prywatni inwestorzy - Galeria MM w centrum miała działać już jesienią 2011 r. Dlaczego?

Poślizg na Franowo

W ostatnich dwóch latach Poznań przeżywał prawdziwy boom inwestycyjny. Organizacja mistrzostw Euro 2012 niejako wymusiła na władzach miasta budowę nowych lub przebudowę już istniejących obiektów: m.in. stadionu, dworca, dróg, tras tramwajowych, kluczowego dla miasta ronda Kaponiera. W planach było też otwarcie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT.

Choć Euro skończyło się trzy miesiące temu, większość projektów nadal jest w budowie. Co więcej, czekają je kolejne opóźnienia.
Z wymienionych inwestycji gotowe są dziś: stadion, terminal na Ławicy, dworzec oraz trasa tramwajowa na Franowo. Ta ostatnia, podobnie jak dwie pozostałe, miała być otwarta na Euro, mimo to tramwaje ruszyły nią dopiero w sierpniu. Inwestycji za 270 mln zł nie dopuścili do użytku najpierw strażacy, a potem nadzór budowlany. Ostatecznie trasa została otwarta pod warunkiem, że inwestor dostarczy inspektorom budowlanych brakujące dokumenty i certyfikaty.

Kaponiera - dwa lat później. Pestka - 10 miesięcy

Kolejna spóźniona inwestycja to przebudowa ronda Kaponiera. Początkowo, podobnie jak w przypadku Franowa planowano, że nowy węzeł będzie wizytówką Poznania już na Euro 2012. Ale gdy okazało się, że drogowcy nie zdążą, inwestycję podzielono na dwa etapy. I tak, samo rondo rozkopano dopiero w sierpniu. A wkrótce potem okazało się, że budowa nie potrwa do końca 2013 r., lecz co najmniej do połowy 2014 r. Bo przylegający do Kaponiery most Uniwersytecki jest także w kiepskim stanie. I też go trzeba rozebrać. Dalej mamy już efekt domina ? opóźni się budowa Pestki do Dworca Zachodniego, bowiem przebudowa ronda i przedłużenie szybkiego tramwaju są ze sobą ściśle powiązane.

W tej chwili budujący trasę tramwajową robotnicy czekają na zburzenie ciepłociągu pod rondem, który przeszkadza im w dalszej budowie i na zabezpieczenie Kaponiery przed zawaleniem. Ostatecznie więc Pestka, która miała dojeżdżać do dworca także przed Euro, ruszy dopiero przyszłej wiosny, czyli opóźni się niemal o rok.

ICHOT - zdążą do grudnia?

Kiepsko wygląda też sytuacja na budowie ICHOT-u. Początkowo zakładano, że centrum będą mogli odwiedzić goście piłkarskich mistrzostw. Znowu się nie udało. Najnowszy termin otwarcia centrum: grudzień 2012. Powód? Opieszałość wykonawcy.

Biblioteka Raczyńskich - nie w tym roku

Także Biblioteka Raczyńskich nie otworzy drzwi do nowego skrzydła w tym roku. Początkowo budynek miał zostać otwarty w maju, potem otwarcie przełożono na koniec września. Dziś wiadomo, że szykuje się kolejne opóźnienie, bo do projektu właśnie są wprowadzane zmiany. W związku z tym otwarcie nowego skrzydła biblioteki jest planowane na początek przyszłego roku.

Spór o Zamek

 

Z powodu konfliktu pomiędzy Muzeum Narodowym a architektem Witoldem Milewskim zagrożony jest także termin oddania Zamku Królewskiego. Ma być gotowy w grudniu 2013 r. Milewski jest autorem projektu odbudowy zamku i nie zgadza się, by klatka schodowa została wykonana w stylu modernistycznym, jak chce tego Muzeum.

30 spóźnionych inwestycji

Dlaczego tak dużo publicznych inwestycji nie zostaje w Poznaniu wykonanych na czas?

Piotr Borowczyk, redaktor naczelny gazety "Inwestor", tłumaczy, że choć każda z inwestycji opóźnia się z innego powodu, problem tkwi w ich niewłaściwym przygotowaniu: - Inwestycje są planowane i przygotowywane na szybko, bo terminy gonią, bo Euro, bo trzeba wydać unijne pieniądze... Przez to potem w trakcie budowy wychodzą nieprzewidziane komplikacje. Poza tym, w przypadku miejskich inwestycji zawsze sprawy są bardziej rozmyte, bo nikt nie obawia się konsekwencji związanych z opóźnieniami. W Berlinie w związku z opóźnieniem otwarcia nowego lotniska zwolniono już kilka kluczowych osób odpowiedzialnych za projekt. W Poznaniu za opóźnienia na Franowie nikt nie poniósł konsekwencji.

Borowczyk podkreśla jednak, że nie jest to problem wyłącznie Poznania, ale całej Polski.

Radny Szymon Szynkowski vel Sęk w ub. roku sporządził wykaz ok. 30 spóźnionych miejskich inwestycji. O taki stan rzeczy obwinia miejskich urzędników. - Przy niektórych inwestycjach przygotowanie przetargów i dokumentacji trwało tak długo, że realne prace zaczynały się tuż przez nadejściem zimy, co opóźniało roboty nawet o rok - mówi Szynkowski vel Sęk.

Elewacja Galerii MM w Poznaniu Elewacja Galerii MM w Poznaniu Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Galeria MM też powoli...

Spóźnienia są jednak zmorą nie tylko miejskich inwestycji. Aż o półtora roku opóźni się otwarcie galerii handlowej MM przy Al. Marcinkowskiego. Zacznie ona działać dopiero w lutym 2013 r, choć miała być gotowa jesienią ub. roku.

Więcej o: