Na dobrym poziomie

Łóżko narzuca styl naszej sypialni - nic dziwnego, jest w niej najważniejszym meblem. Jednak podczas zakupu nie kierujmy się wyłącznie jego urodą. Warto zwrócić baczną uwagę na konstrukcję łóżka, bo od niej zależy, czy się wyśpimy.
W łóżku spędzamy jedną trzecią życia, warto więc zadbać, aby było ono wygodne, miało odpowiednią szerokość i wysokość. Wielkość łóżek jest standaryzowana, aby łatwo było dopasować do nich materac. Pamiętajmy, że mebel może być nieco większy od materaca. Jeśli urządzamy bardzo małą sypialnię, zanim kupimy łóżko, zmierzmy je.

Wymiary

Szerokość łóżek jest zróżnicowana, a długość wynosi od 200 cm wzwyż. Pojedyncze mają szerokość 90 lub 100 cm. Podwójne liczą od 140 do 200 cm. Najchętniej kupowane są łóżka 160-centymetrowe. To minimalna szerokość, pozwalająca wygodnie spać dwóm osobom. Są też modele szersze (polecane osobom o sporej tuszy), ale wymagają one dużej przestrzeni (powierzchni powyżej 20 m kw.). Jeśli wybierzemy mebel w niestandardowych wymiarach, możemy mieć kłopot z doborem materaca, kupujmy więc go razem z łóżkiem. Wybierając mebel, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Im materac będzie wyżej, tym łatwiej jest wstać z łóżka. A meble mają różną konstrukcję, bywa, że posłanie znajduje się od 10 do 40 cm nad podłogą. Już w sklepie przymierzmy się do wybranego modelu - siedząc na materacu, powinniśmy swobodnie oprzeć stopy na podłodze.

Materiały

Najwięcej jest łóżek z drewna. Bywają też modele z płyty meblowej (laminowanej, okleinowanej lub lakierowanej), a także z metalu, rattanowe, wiklinowe, pokrywane tkaniną lub skórą: naturalną bądź syntetyczną. Z podobnych materiałów wykonane są zagłówki, które - do łóżek bez wezgłowi - można dokupić oddzielnie.

Zanim kupisz łóżko, zastanów się:

gdzie będzie stało? Powinniśmy czuć się w nim bezpiecznie, dlatego mebel najlepiej postawić wezgłowiem do ściany i nie na linii drzwi (choć dobrze, gdy widzimy je z łóżka).

jak duże wybrać? Zależy to nie tylko od tego, ile osób będzie w nim spało. Pamiętajmy także, że do łóżka musimy mieć wygodne dojście - optymalna szerokość to 60 cm. Jeżeli obok łóżka stoi szafa, musimy zachować między meblami ok. metra wolnej przestrzeni.

Szukasz fachowca lub ekipy budowlanej? Wystaw swoje zlecenie na aukcję!