Na dobranoc

Pościel zwykle dobieramy do stylu sypialni. ale nie zapominajmy przy tym o swych upodobaniach. Jeśli lubimy wtulać się w ciepłą tkaninę, wybierzmy miękką bawełnę. Gdy wolimy chłodne klimaty - lśniącą satynę.
Co wybrać, by być w zgodzie z wnętrzarskimi trendami? Powodzeniem cieszą się ostatnio geometryczne desenie - w kontrastowych barwach lub kilku odcieniach jednej tonacji. W sklepach największy wybór znajdą jednak tradycjonaliści, gdyż klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Bez trudu kupimy też bieliznę pościelową do sypialni romantycznej - dekorowaną różyczkami i delikatnymi motywami roślinnymi. Poszwy są zwykle dostosowane do typowych rozmiarów kołder. Pojedyncze mają szerokość od 135 do 155 cm (choć w sklepach bywają węższe), podwójne od 160 do 220 cm. Długość: od 200 do 220 cm. Z poszewkami jest nieco trudniej - typowe wymiary poduszki to 70 x 80 cm, ale coraz więcej producentów stosuje własne standardy. Na szczęście pościel można kupować nie tylko w kompletach, ale i na sztuki, tworząc własne zestawienia.

Zanim kupisz pościel, zwróć uwagę na tkaninę, z której jest uszyta:

Bawełna to najpopularniejszy materiał na bieliznę pościelową. Dobrze wchłania wilgoć, jest przewiewna i trwała. Wymaga prasowania albo maglowania. Popularna, niegniotąca się kora oraz ciepła, miękka flanela są odmianami tkanin bawełnianych. Kora może zawierać syntetyczne domieszki.

Satyna - jest nazwą splotu. Może być wykonana z bawełny, jedwabiu lub włókien syntetycznych. Tańszą pościel szyje się z satyny bawełnianej albo syntetycznej. Naturalny jedwab to kosztowny luksus. Chłodna, przyjemna w dotyku, z połyskiem. Bardzo się gniecie.

Gramatura świadczy o jakości pościeli bawełnianej. Informuje, ile włókien posłużyło do utkania metra materiału (najczęściej 125-140 g/m kw.). Im ta wartość jest wyższa, tym dłużej posłuży nam pościel.

Szukasz fachowca lub ekipy budowlanej? Wystaw swoje zlecenie na aukcję!