Budowa pod ochroną prawa

Cały proces budowy domu - od kupna działki, jej uzbrojenia, zamówienia projektu budynku, uzyskania pozwolenia na budowę, a wreszcie pozwolenia na użytkowanie, regulowany jest odpowiednimi aktami prawnymi.

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki wobec różnych instytucji, z którymi będziemy mieli do czynienia w trakcie realizacji naszej inwestycji, możemy zapoznać się z treścią tych ustaw.

Poszczególne ustawy oraz kolejne ich nowelizacje publikowane są w całości w Dzienniku Ustaw. Można je znaleźć na stronie internetowej www.dziennik-ustaw.pl , wpisując do wyszukiwarki tytuł ustawy lub na stronie internetowej Sejmu szukając ustaw po nazwach lub rocznikach wydania, numerach i pozycjach.

A oto najważniejsze z nich:

Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., które weszło w życie 1 stycznia 1995 r. Ujednolicony tekst tej ustawy, o kolejnych nowelizacjach został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 21 września 2006 nr 156 poz. 118. Normuje sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Reguluje m.in. warunki i sposób uzyskiwania pozwolenia na budowę;

Ustawa Prawo wodne z 18 lipca 2001r (Dz. U. z 2005 r., nr 239, poz. 2019 ze zmianami) - reguluje przepisy dotyczące korzystania z wód powierzchniowych i podziemnych, a więc w zakresie budownictwa jednorodzinnego - reguluje zasady wykonywania ujęć wody i odprowadzania wód opadowych i ścieków do gruntu lub wód powierzchniowych;

Ustawa Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. Ujednolicony tekst tej ustawy z uwzględnieniem późniejszych zmian został opracowany w Biurze Prawnym Urzędu Regulacji Energetyki. Odzwierciedla on stan prawny na dzień 4 sierpnia 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. nr 21, poz. 124, nr. 52, poz. 343, nr. 115, poz. 790 oraz nr 130, poz. 905 ze zmianami). Prawo energetyczne określa m.in. zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania energii cieplnej oraz działalność przedsiębiorstw energetycznych.

Prawo geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989 r. weszło w życie 1 lipca 1989 r. Ujednolicony tekst ustawy, uwzględniający późniejsze zmiany został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 8 grudnia 2005 r. nr. 240, poz. 2027. Ustawa reguluje m.in. sprawy dotyczące geodezji i kartografii, krajowego systemu informacji o terenie, ewidencji gruntów i budynków, inwentaryzacji i ewidencji sieci uzbrojenia terenu, rozgraniczenia nieruchomości i ich numeracji porządkowej. W przypadku budowy prowadzonej bez zgłoszenia, prawo to nakłada na inwestora obowiązek opracowania planu sytuacyjnego, elektroenergetycznych, wodociągowych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 r. Obecnie obowiązuje jej znowelizowana wersja: ustawa o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 22 kwietnia 2005 r. (Dz. U. z 16 maja 2005 r. 85, poz. 729). Ustawa określa zasady i warunki zaopatrzenia ludzi w wodę oraz odprowadzania ścieków. Obejmuje ona działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, reguluje warunki niezbędne do zachowania ciągłości dostaw oraz zapewnienia odpowiedniej jakości wody. Chroni interesy odbiorców usług przedsiębiorstw wodociągowych, ale z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., nr 75, poz. 690 ze zmianami) określa warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 czerwca 2002 r., w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. z 2002 r., nr 108, poz. 953 ze zmianami) - określa sposób prowadzenia dziennika budowy, montażu i rozbiórki, osoby upoważnione do dokonywania w nich wpisów, dane, jakie zawiera tablica informacyjna oraz ogłoszenie dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.