Zwrot VAT na budowę domu? Zależy kiedy rozpoczniesz budowę

Posłowie chcą zafundować budującym domy łamigłówkę podatkową. Od tego, czy i jak uda się ją rozwiązać, zależy wysokość uzyskanej od państwa dopłaty.
Zacznijmy od tych, którzy budowę domu już zaczęli albo zrobią to w tym roku. Ten, kto chce odzyskać część wydatków na materiały budowlane, musi je kupić w tym roku i mieć dowód w postaci faktury.

To nie powinno nikogo zaskoczyć. O planie zlikwidowania tzw. zwrotu VAT od 2014 r. rząd informował z wyprzedzeniem. W ramach tego programu fiskus zwraca różnicę między stawką 23 i 8 proc. VAT, ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone jego wyższą stawką. Chodzi m.in. o okna, drzwi, tapety, cegły, dachówki, cement, gips, płytki ceramiczne. Zwrot VAT nie obejmuje za to m.in. farb, lakierów, gwoździ, wkrętów.

Gra jest warta świeczki, bo budując dom, można odzyskać ponad 34 tys. zł.

Ale uwaga! Przez kolejnych pięć lat z tego typu preferencji wciąż będą mogli korzystać inwestorzy, którzy uzyskają pozwolenie na budowę domu po 1 stycznia 2014 r. Taką decyzję podjęły sejmowe komisje infrastruktury i finansów publicznych, kierując do drugiego czytania w Sejmie projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Na nic się zdały protesty posłów PiS, którzy chcieli, by ze zwrotu VAT mogli nadal korzystać także ci inwestorzy, którzy takie pozwolenie dostali wcześniej.

Niewielu inwestorów spełni wyśrubowane kryteria

Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, zwrócił uwagę, że zwrot VAT w ramach nowego programu obejmie tylko tych, którzy spełnią wszystkie jego warunki. Np. nieukończony 36. rok życia. Ponadto w dniu złożenia wniosku o zwrot VAT inwestor nie mógłby być właścicielem innego mieszkania lub domu. I sprawa najważniejsza - jego powierzchnia nie będzie mogła przekroczyć 100 m kw. (w przypadku inwestora z co najmniej trójką dzieci - 110 m kw.).

Min. Styczeń ocenia, że niewielu obecnych inwestorów spełnia wszystkie te kryteria.

Krzysztof Tchórzewski z PiS obawia się, że potencjalni inwestorzy będą masowo wycofywali wnioski o pozwolenie na budowę, by sfinalizować formalności w przyszłym roku. Poseł Tchórzewski twierdzi też, że część tych, którzy uzyskali pozwolenie, a nie zaczęli budowy, wstrzyma ją na trzy lata, aby wystąpić o nowe. Czy to ma sens? Min. Styczeń przypomniał, że jest też inny sposób zaoszczędzenia na VAT - zlecenie budowy lub remontu firmie, która wystawi jedną fakturę z 8-proc. stawką VAT obejmującą zarówno usługę, jak i materiały. Zgodnie z definicją budownictwa społecznego preferencyjną stawką objęte są domy o powierzchni do 300 m kw.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zwrot VAT na budowę domu? Zależy kiedy rozpoczniesz budowę
Zaloguj się
  • Gość: mr.myers

    0

    Na budowie często wykorzystuje się liny stalowe. Ja przynajmniej tak robię. I nie tylko na budowach. Takie akcesoria są potrzebne. Naprawdę coś o tym wiem. Dlatego korzystam z usług tej wspaniałej firmy http://www.linyizawiesia.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX