Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

Do wyboru masz dom wolnostojący, szeregówkę czy bliźniaka. Każda z tych wersji ma swoje zalety i wady, a przede wszystkim różni się ceną. Oczywiście najwygodniejsze jest życie w domu wolnostojącym, ale jest to też - z racji metrażu - opcja najdroższa. Z kolei nieruchomość typu bliźniak, to wygodniejsze rozwiązanie niż szeregowiec i - przynajmniej teoretycznie - tańsze od samodzielnego domu, za to pozwalające oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Kupujesz mieszkanie? Złóż wniosek o dobry kredyt

Najpierw odrobina teorii - oczywiście czym jest dom wolnostojący nie trzeba nikomu wyjaśniać. Przez pojęcie bliźniak rozumiemy dwa, takie same segmenty budynku, mające ścianę wspólną. Bliźniaki mają zazwyczaj metraże w przedziale 90 - 120 metrów kwadratowych. W porównaniu do szeregowców posiadają zwykle większą powierzchnię ogrodu i połączenie przodu budynku z ogrodem. Dzięki wspólnej ścianie pozwalają (w porównaniu do domów wolnostojących) zaoszczędzić na ogrzewaniu. Minusem takiego życia może być bliskie sąsiedztwo i mniejsza prywatność, niż w osobnych domach, choć można ten mankament zminimalizować poprzez zastosowanie materiałów budowlanych pozwalających na maksymalne wyciszenie pomieszczeń, czy też np. połączenie segmentów poprzez garaże.

Szeregówka to - jak sama nazwa wskazuje - obiekt w ciągu połączonych ze sobą domów. Ma mniejszą funkcjonalność niż bliźniak (mniejszy ogród, brak wyjścia z przodu na tył itp.) ale za to daje dużo większe poczucie wolności i przestrzeni, niż mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Powierzchnia szeregówek to zazwyczaj do 100 - 120 m kw. Możliwości, o których możemy zapomnieć w budynkach wielorodzinnych to oczywiście własny ogródek, wiata parkingowa, taras, mieszkanie piętrowe itp. Szeregówki są jeszcze mniej prywatne, niż bliźniaki, ale - przynajmniej teoretycznie - są tańsze.

Jak kształtują się ceny tych trzech typów domów?

W WGN, wśród ofert na rynku wtórnym wyceny są dosyć zgodne i nie dostrzegamy tu większej różnicy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, średnie ceny metra kwadratowego zarówno domów wolnostojących, bliźniaków, jak i szeregówek wynosiły około 2700 zł od metra kwadratowego.

Zaskakujące różnice natomiast dotyczą rynku pierwotnego. Okazuje się bowiem, że domy szeregowe, teoretycznie najtańsze, mają najwyższą stawkę za metr, dalej są bliźniaki a najtańsze okazują się domy wolnostojące. Ten wynik zaskakuje, ale tylko pozornie.

Tak więc - średnia cenowa samodzielnych domów z rynku pierwotnego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wynosiła w WGN 2700 zł za metr. Średnia ofertowa cena sprzedaży nieruchomości typu bliźniak kształtowała się na poziomie 3300 zł od metra, natomiast za zabudowę szeregową trzeba było zapłacić 3500 zł za metr.

Skąd takie zadziwiające różnice, skoro - jak powiedzieliśmy - domy wolnostojące, to największy luksus spośród tych trzech typów nieruchomości?

Odpowiadając na to pytanie najpierw trzeba zaznaczyć, że choć stawka metra przy samodzielnych domach jest najniższa, to oczywiście wcale nie są one najtańsze. Domy wolnostojace mają największe metraże, co oczywiście oznacza, że cena sprzedaży, niezależenie od niskiej stawki metra, będzie najwyższa.

Po drugie - należy pamiętać o specyfice związanej z lokalizacjami. Bliźniaki a zwłaszcza szeregówki to "formaty? najczęściej wybierane przez deweloperów. Zabudowa szeregowa, dająca namiastkę wolności, jakiej zażywa właściciel domu, jest bardzo popularna jako alternatywa wobec mieszkań w budynkach wielorodzinnych, w aglomeracjach wielkomiejskich. Osiedla w zabudowie szeregowej pozwalają mieszczuchom wyprowadzić się na wieś, ale taką oddaloną stosunkowo niewiele od metropolii. Z racji lokalizacji, inne są też ceny metra kwadratowego.

Przeglądając oferty, szybko zauważamy dużo większą podaż szeregowców bezpośrednio w dużych miastach, bądź na ich obrzeżach. W WGN przewijają się takie lokalizacje, jak choćby Wrocław, Szczecin, czy Katowice. Popularność szeregówek zwłaszcza wśród klientów miejskich (którym zastępują one domy wolnostojące, ale jednocześnie jako raczej mniejsze, są one od nich tańsze) sprawia, że finalnie cena metra kwadratowego takiej nieruchomości może być wyższa. Z kolei - bliźniak to forma pośrednia między zabudową szeregową a samodzielnym domem.

Przykładowe oferty i ceny z rynku pierwotnego (stan deweloperski):

1) Dom wolnostojący, Piotrków Trybunalski, 135 m kw. - cena 450 tys. zł, stawka: 3300 zł/ m kw.

2) Dom wolnostojący, Podgórska Wola, 162 m kw. - cena 490 tys., stawka: 3000 zł/ m kw.

3) Dom wolnostojący, Gliwice, 167 metrów - cena 470 tys, stawka - 2800 zł

4) Bliźniak, okolice Legnicy, 166 m kw. - cena 410 tys., stawka - 2500 zł

5) Bliźniak, Bolesławiec, 120 m kw., - cena 365 tys., stawka - 3000 zł

6) Szeregowiec, Legnica, 77 m kw. - cena 260 tys., stawka - 3370 zł

7) Szeregowiec, Wrocław, 150 m kw. - cena 750 tys., stawka - 4800 zł

8) Szeregowiec, Gdańsk, 165 m kw. - cena 530 tys., stawka - 3200 zł

Szukasz mieszkania? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Chcesz wynająć mieszkanie? Zobacz nasze propozycje