Osiedla (nie) dla alergików

Zanim kupisz mieszkanie zapytaj dewelopera jakie krzewy i drzewa zasadzi na osiedlu. Przejdź się też po okolicy, bo może się okazać że w sąsiedztwie rosną uczulające lipy i brzozy.

Brakuje Ci pieniędzy na zakup wymarzonego M? Złóż wniosek o dobry kredyt

- Kiedy kupowaliśmy segment była zima, a większość domów nie miała jeszcze właścicieli, nie zwróciłam więc uwagi na to jakie drzewa rosną za ogrodzeniem. Teraz już po przeprowadzce dostrzegłam niewielką lipę na działce sąsiadującej z moim ogrodem. Fatalnie, bo mam uczulenie na lipy - mówi 33-letnia Karolina, która mężem od miesiąca mieszka w segmencie w podwarszawskich Markach. - Jeśli sąsiedzi okażą się w porządku to porozmawiam z nimi o wycięciu tego drzewa - dodaje. Wcześniej para mieszkała na osiedlu zamkniętym, gdzie rosła jedynie trawa. - Unikałam tylko momentu jej strzyżenia. Na co dzień nic mnie nie uczulało - mówi.

Są garaże podziemne, urośnie trawa i truje

Na rynku deweloperskim jest kilka szkół aranżacji zieleni. Jedna ogranicza się właśnie do trawy i niewielkich tui. Takie osiedla są rajem dla osób borykających się z alergią. Można łatwo przewidzieć, w jakiej inwestycji znajdą się minimalistyczne nasadzenia. - W przypadku osiedli, w których jest garaż podziemny nie można sadzić drzew i dużych krzewów. Wówczas trzeba dobrać drobne krzewy oraz kwiaty, które będą wyglądały efektownie, nie zakorzeniając się jednocześnie zbyt głęboko w glebie i nie narażając elementów konstrukcyjnych - mówi Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan, dodając że taka roślinność jest łatwa w utrzymaniu i przyjazna dla mieszkańców.

Jak najmniej uczulające i stuprocentowo bezpieczne dla dzieci

Na osiedlach, gdzie jest więcej terenu i nie ma pod nim garaży podziemnych, wachlarz roślin jest większy. Przykładowo na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach, teren zielony stanowi 30 proc. osiedla, a wśród roślin jest: wiśnia osobliwa, tawuła japońska, pięciornik krzewiasty, berberys, śnieguliczka Chenaulta, tulipany, róże, krokusy, miskant chiński, winobluszcz, żywotnik zachodni, cis pospolity. - Wybierając rośliny kierujemy się tym, aby były możliwie najmniej uczulające dla alergików. Jednak równie ważne jest dla nas, aby były bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt - wyjaśnia dobór roślinności Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Red Real Estate Development. Rośliny są głównie wieloletnie, co pozwala przyszłym zarządcom nieruchomości ograniczyć koszty związane z pielęgnacją.

O zieleń warto pytać, zwłaszcza gdy uczula cię lawenda i brzozy

Choć deweloperzy starają się odchodzić od sadzenia roślin, które mogą uczulać to warto przed zakupem mieszkania alergicy powinni zapytać o to jakie krzewy i drzewa znajdą się na osiedlu. Wciąż bowiem można znaleźć inwestorów, którzy decydują się na rośliny, które mogą uczulać. Przykładowo patio i teren wokół osiedla Tarasy Dionizosa, położonego na Białołęce przy ul. Winorośli - jak zachwala deweloper - zostały bogato obsadzone roślinnością. Na liście znalazła się np. lawenda wąskolistna, roślina która może uczulać alergików. Warto też dokładnie rozejrzeć się po okolicy. Przykładowo Tarasy Dionizosa leżą w bezpośrednim sąsiedztwie lasu dębowego, ale na ścieżce zdrowia rosną np. brzozy - drzewo, które niejeden alergik musi omijać szerokim łukiem.

Tymczasem - jak przyznają deweloperzy - przyszli mieszkańcy rzadko pytają o konkretne gatunki krzewów czy drzew. Zależy im głównie, żeby tereny wokół budynków był zadbane i możliwie jak najbardziej zielone.

 

- Alergia nie jest już problemem pojedynczych mieszkańców, a dotyka coraz większych grup osób. Kiedy pylące rośliny utrudniają życie większości na osiedlu, może być łatwiej dokonać zmian w aranżacji zieleni. Taka sytuacja miała miejsce w Poznaniu na osiedlu Batorego gdzie 68 proc. mieszkańców opowiedziało się w ankiecie za wycięciem 44 dorodnych topól. Powody były różne, od tych uciążliwych dla alergików po estetyczne. Okazało się, że sporej grupie mieszkańców przeszkadza biały puch, który wpada do lokali i osiada na samochodach - mówi Maciej Górka z domiporta.pl i choć przyznaje, że topola nie jest zbyt ?osiedlowym? rodzajem drzewa, to obawia się, że będzie coraz częściej dochodziło do absurdalnych wycinek, niszczących naturalne sąsiedztwo osiedli deweloperskich.

 

Szukasz mieszkania na miarę od dewelopera? Sprawdź oferty na naszym portalu.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Na Domiporcie znajdziesz mnóstwo informacji i porad od ekspertów!

Więcej o: