MdM: liczba beneficjentów rośnie

Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do wykorzystania w ramach programu Mieszkania dla młodych zostało jeszcze 75 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok.

Planujesz zakup mieszkania? Złóż wniosek o dobry kredyt

Po pół roku funkcjonowania programu BGK zaakceptował ponad 8,2 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu nieruchomości. Łączna wartość przyznanych dopłat wyniosła 187 mln zł. Zdecydowana większość wniosków, bo ponad 6,6 tys., została zaakceptowana na rok bieżący. Opiewają one na kwotę 149,8 mln zł. z 600 mln zł przewidzianych do wykorzystania w tym roku.

Po sześciu miesiącach działania programu wykorzystanych zostało ok. 25 proc. z przewidzianego limitu budżetowego. Na 2015 r. BGK zaakceptował 1532 wnioski na kwotę 35,4 mln zł. Natomiast na 2016 r. 79 wnioski na kwotę 1,8 mln zł.

Mieszkanie dla młodych cieszy się największą popularnością w woj. pomorskim (1475 wniosków), mazowieckiem (1374 wniosków) i wielkopolskim (1281 wniosków). Stosunkowo daleko za nimi plasują się woj. dolnośląskie (670 wniosków) i małopolskie (525 wniosków). Najmniej wniosków zostało zaakceptowanych z woj. opolskiego (84 wnioski). W czerwcu liderem w ilości zaakceptowanych wniosków był Gdańsk (435 wnioski ).

- Analizując dane udostępnione przez BGK zauważyć można, że dynamika programu utrzymuje się na równym poziomie ze średnio jednym tysiącem akceptowanych nowych wniosków miesięcznie. Można być prawie pewnym, że tegoroczny 600 mln budżet nie zostanie skonsumowany, a jak wiemy z założeń programu niewykorzystana pula pieniędzy nie przechodzi na kolejne lata. Na uwagę zasługuje duży wzrost w ilości wniosków w województwie śląskim, który z 90 urósł do 353. Wpływ na taką sytuację prawdopodobnie miała kwietniowa korekta maksymalnych limitów cen metra, które uprawniają do udzielania dopłat. Program mieszkanie dla młodych wśród wielu opinii jest wymieniany jako jeden z ważniejszych czynników wspierających najwyższą od 2007 roku sprzedaż nowych mieszkań. - mówi Maciej Górka z Domiporta.pl

 

Przypomnijmy, że Mieszkanie dla młodych wspiera młode małżeństwa i osoby samotne w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. By zakwalifikować się do programu, zainteresowana osoba nie może mieć ukończonego 35 roku życia, a powierzchnia kupowanej nieruchomości nie może przekroczyć 75 mkw. w przypadku mieszkania oraz 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. Rodzina z trójką dzieci może kupić nieruchomość o 10 mkw. większą. Dodatkowo kupowany lokal musi mieścić się w określonych limitach cenowych. Bezzwrotna dopłata wynosi od 10 do 20 proc. i otrzymuje się ją maksymalnie do powierzchni 50 mkw. Program Mieszkanie dla młodych realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

 

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź ogłoszenia

 

Szukasz lokalu użytkowego? Zobacz oferty

Więcej o: