Mieszkania używane nadal popularniejsze od nowych

Mimo, że nowy program pomocy państwa dotyczący zakupu mieszkania z dopłatą zwiększa popyt na nowe nieruchomości, to jednak Polacy wciąż chętniej wybierają mieszkania używane. Najczęściej ze względu na to, że często są to nieruchomości tańsze i w lepszych lokalizacjach.
Według agentów WGN większość transakcji od początku tego roku dotyczy właśnie mieszkań używanych, choć widać też wzrost popytu na nowe lokale, które mieszczą się w limitach cenowych MDM. Z tym jednak ciągle jest problem, zwłaszcza w miastach takich jak Kraków czy Wrocław, gdzie mimo podwyżki cen maksymalnych dla programu, nadal tylko kilka czy kilkanaście procent całej oferty spełnia warunki cenowe. Należy również pamiętać, że m.in. z powodu niskich limitów cen, mieszkania w MDM często są zlokalizowane w dzielnicach peryferyjnych i na granicach miast. Ponadto program jest ściśle określony do zawężonego grona osób.

Wszystko to powoduje, że rynek wtórny póki co, nawet mimo dużej popularności MDM -em - nie jest zagrożony wyraźną konkurencją z jego strony. Podkreślić tutaj również należy, że mitem okazuje się opinia, że mieszkania nowe w MDM są tańsze od mieszkań z rynku wtórnego. Okazuje się, że często jest dokładnie odwrotnie.

Przekonanie, że lokale używane są droższe od mieszkań z dopłatą państwa może wynikać z cytowania uśrednionych danych dla całego rynku wtórnego i odnoszenia ich do limitów MDM. Trzeba jednak pamiętać, że średnie cenowe dla mieszkań z rynku wtórnego wyciągane są na podstawie cen wszystkich ofert: zarówno tych drogich lokali, w centralnych lokalizacjach i o wysokim standardzie, mieszkań przeciętnych z segmentu popularnego i tych z obniżonymi stawkami.

Przeglądając oferty gruntownie wyraźnie widać, że niejednokrotnie lokale o przeciętnym standardzie okazują się tańsze.

Przykładowo - na krakowskim rynku średnia cenowa wynosi co prawda około 6700 zł od metra, i jest ona zawyżana przez bardzo drogie nieruchomości segmentu Premium, bądź położone w ścisłym centrum. W rzeczywistości nie ma jednak problemu ze znalezieniem

mieszkań wycenianych tak jak limit cen MDM, czyli na około 5000 zł za metr. Podobna sytuacja jest we Wrocławiu, gdzie limit cen dla lokali w MDM wynosi 4900 zł od metra i jest wyjątkowo niski, jak na średnie cenowe. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego nie brakuje jednak ofert i tańszych. W kwocie do 4500 zł można znaleźć lokale w blokach z wielkiej płyty i w kamienicach, w takich rejonach miasta, jak: Pilczyce, Kozanów, Karłowice, Leśnica, Ołtaszyn. Są to, wprawdzie, dzielnice oddalone od ścisłego centrum miasta, ale z kolei zdecydowanie bliżej zlokalizowane niż np. Brochów, Stabłowice, czy Jagodno, gdzie często znajdujemy oferty lokali w MDM.

Jeszcze mniejszy problem ze znalezieniem mieszkań używanych, w cenach poniżej limitów MDM będzie w Poznaniu, gdzie w przeciwieństwie do Wrocławia i Krakowa państwo nie poskąpiło uczestnikom programu. Tam limit stawek nowych mieszkań w programie MDM wynosi 5900 zł i jest nawet wyższy od średnich cenowych.

Lokale z rynku wtórnego na poznańskim rynku, w cenie do 5900 zł za metr, można znaleźć na Grunwaldzie, Winogradach, w lokalizacji Ogrody, Jeżyce, czy na Ratajach. Często ceny są niższe niż 5000, a nawet poniżej 4000 zł za metr.

Powyższe przykłady pokazują, że rynek wtórny tylko pozornie jest niekonkurencyjny cenowo w stosunku do mieszkań w programie. W rzeczywistości okazuje się, że w dużych miastach mieszkania używane często okazują się tańsze. Zwykle są to mieszkania w blokach z wielkiej płyty czy kamienicach, trudniej natomiast znaleźć takie lokale w nowym budownictwie.

Duży wachlarz ofert mieszkań z rynku wtórnego dobrze zlokalizowanych, z dostępem do infrastruktury, sklepów, przychodni itp. często staje się pierwszym wyborem dla klientów zainteresowanych "własnym M" nawet mimo państwowych dopłat na rynku pierwotnym.

#Chcesz kupić dom? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Więcej o: