Większe mieszkania wracają do łask

Z danych rynkowych wynika, że najczęściej poszukujemy lokali o powierzchni 40 do 60 m kw. ale do łask wracają też mieszkania większe. Być może dzięki temu, że ceny ciągle są na bardzo niskim poziomie, a duże mieszkania są często o 300 - 500 zł tańsze za metr kwadratowy.
Warto podkreślić, że dobra passa zarówno na kawalerki, jak i lokale duże - powyżej 60 m kw. utrzymywała się w latach 2006 - 2008, czyli w okresie, kiedy ceny lawinowo rosły. Wiązało się to być może z obawą, że wkrótce warunki cenowe nie pozwolą konsumentom zaciągnąć kredyt na kupno mieszkania. Z tego powodu wiele osób kupowało nieruchomości na górce cenowej a dzisiaj ich mieszkania są znacznie mniej warte.

Obecnie widać, że duże metraże znów wybieramy chętniej. Wprawdzie nadal statystyczny klient poszukuje dwóch, lub trzech pokoi z kuchnią do 60 m kw., ale jednak częściej decydujemy się na 4 pokoje. Na taki stan rzeczy na pewno wpływ ma kilka czynników.

Pod koniec zeszłego roku popyt kreowała obawa klientów przed rekomendacją S, która nałożyła obowiązek posiadania wkładu własnego przy kupnie nieruchomości, choć na razie jest to tylko 5%.

Popyt na droższe i większe mieszkania kreują również klienci zainteresowani kupnem inwestycyjnym. Dzięki niskim cenom, poszukując ciągle okazji cenowych decydują się często na zakup za gotówkę, bądź posiadają znaczny wkład własny. W zeszłym roku to właśnie oni nakręcali koniunkturę na mieszkania większe i o wyższym standardzie.

Warto podkreślić, że sytuacja na rynku jest bardzo korzystna dla chętnych na inwestycje w nieruchomości. Wciąż mamy najniższe w historii stopy procentowe, a ponadto nadal zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym (w niektórych miastach wróciły do poziomów sprzed 7 lat) mamy niskie ceny.

Poprawiła się znacznie również siła nabywcza naszych pensji w odniesieniu do nieruchomości. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne wystarczy na zakup średnio około 0,75 m kw. mieszkania. Jeszcze 6 lat temu było to pól metra kwadratowego, czyli postęp jest wyraźny.

I wreszcie ostatnia istotna kwestia, która ma znaczenie. Duże mieszkania siłą rzeczy są droższe, jednak bardzo często stawka za metr kwadratowy w ich przypadku jest niższa. Klienci coraz częściej decydują się trochę dołożyć, za to kupić mieszkanie przestronne i perspektywiczne.

Wśród ofert WGN z ostatniego miesiąca, średnia cena mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu o powierzchni 60 metrów kwadratowych i więcej wynosiła 5600 zł za m kw. Jest to stawka o około 400 - 500 zł mniej od średniej dla całego rynku mieszkań używanych w tym mieście.

Podobną prawidłowość znajdziemy również w Poznaniu. Tu średnie ceny mieszkań o powierzchni powyżej 60 m kw. wynoszą około 5300 zł, natomiast średnia rynkowa dla całej oferty to 5600 zł od metra. Także w Gdańsku mieszkania o większych metrażach są tańsze, choć tu różnica nie jest już znaczna, i wynosi około 100 zł. Mieszkania takie kosztują średnio 5900 zł za m kw., a średnia cenowa dla całego rynku to 6000 zł.

Nie wszędzie jednak większe znaczy tańsze. W stolicy jest odwrotnie. Tutaj zwykle to duże mieszkania są droższe. W WGN średnio o 200 zł od metra. Średnia cenowa wynosi około 8000 zł, a za duże mieszkania musimy średnio zapłacić 8200 - 8400 za m kw.

Również w Krakowie okazuje się, że większa nieruchomość wcale nie będzie tańsza. Przeciętna stawka dla całego rynku wynosi około 6700 zł. Mieszkania powyżej 60 m kw. albo są w podobnej cenie, albo są droższe o około 200 - 300 zł za metr.

Wysokie wyceny zyskują zwłaszcza nieruchomości duże w prestiżowych lokalizacjach. Dlaczego na dwóch największych i najdroższych rynkach duże mieszkania zazwyczaj są wyceniane tak samo, albo są droższe? Najprawdopodobniej dlatego, że w Krakowie czy Warszawie łatwiej o klienta inwestycyjnego, który taką nieruchomość może traktować jako lokatę kapitału pod późniejszy wynajem.

Uogólniając sytuację w największych miastach z pewnością można stwierdzić, że duże mieszkania są aktualnie chętniej wybierane niż jeszcze rok, czy dwa lata temu.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

 

Więcej o: