Rośnie liczba osiedli w budowie

O prawie 50 proc. wzrosła liczba mieszkań w budowie w I kwartale 2014 r. względem analogicznego okresu 2013 r.
Reklamy osiedli deweloperskich są wszechobecne, przez co wydaje się, że wybór lokali jest nieograniczony. Gdy jednak powstanie już nieruchomość, nie zawsze łatwo jest znaleźć w niej interesujące nas mieszkanie - zazwyczaj dwupokojowe z nasłonecznionymi salonem i kuchnią oraz metrażem ok. 40 mkw. Mieszkania do sprzedaży trafiają w dużej mierze już na początkowym etapie budowy, a teraz właśnie względem poprzedniego roku buduje się ich najwięcej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie od stycznia do marca 2014 r. deweloperzy oddali do użytku prawie 36 tys. mieszkań. Jest to 3,9 proc. mniej niż w tym samym okresie minionego roku. I choć liczba pozwoleń na budowę w pierwszych kwartale wzrosła o 15,5 proc względem analogicznego okresu 2013 r., to najdynamiczniejsza zmiana widoczna jest liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W pierwszych trzech miesiącach było ich ponad 32 tys., co daje aż 49,4 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Najwięcej mieszkań budują inwestorzy indywidualni - prawie 16 tys., zaraz po nich znaleźli się deweloperzy - ponad 15 tys. Największy wzrost procentowy widoczny jest wśród budownictwa społecznego-czynszowego, komunalnego i zakładowego. Wyniósł on 122,7 proc. przy liczbie 913 rozpoczętych inwestycji. Spółdzielnie zanotowały natomiast spadek o 8,2 proc., rozpoczynając budowę 235 mieszkań. GUS wskazuje, że największe wzrosty zanotowały woj. wielkopolskie - 134,4 proc, mazowieckie - 100,9 proc. i łódzkie - 86,3 proc. - Według danych firmy REAS miniony kwartał był jednym z najlepszych dla deweloperów w ostatnich latach - mówi Maciej Górka z Domiporta.pl. - Badania przeprowadzone w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi wykazały, że wprowadzonych do sprzedaży zostało prawie 9,5 tys. nowych mieszkań, co w konsekwencji uplasowało oferowaną liczbę mieszkań na poziomie prawie 40 tys. W tym samym czasie liczba sprzedanych lokali wyniosła 11 tys. i była najwyższa od 2007 roku. Wpływ na tak dobrą sytuacje na rynku pierwotnym miał między innymi optymizm nabywców związany z poprawą sytuacji gospodarczej, niskie stopy procentowe, dopłaty w programie MdM, oraz zakupy gotówkowe klientów obawiających się wzrostu cen - wyjaśnia Górka.

 

  Chcesz kupić dom? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Więcej o: