Dom z MdM: Z dopłatą tylko szeregowiec lub bliźniak

W Warszawie domy, których zakup można częściowo sfinansować w ramach programu MdM, znajdują się jedynie na obrzeżach miasta. W Gdańsku lub Łodzi to jak szukanie igły w stogu siana
Jeśli chcemy skorzystać z dopłat programu Mieszkanie dla Młodych, wartość kupowanego domu nie może przekroczyć określonego limitu ceny (różnego dla miast) oraz powierzchni 100 mkw. W przypadku rodziny posiadającej trójkę dzieci dopuszczalny metraż podniesiony został o 10 mkw. Dopłatę uzyskamy do 50 mkw. - Dostępność domów spełniających kryteria programu jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych miastach. Zwykle są to szeregowce lub bliźniaki położone na niewielkiej działce o powierzchni ok. 200-300 mkw. W skali kraju jest ich jednak niewiele - mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

W Krakowie niewiele

Dość trudnym rynkiem dla MdM jest Kraków, gdzie powstaje stosunkowo mało nowych domów. Ponieważ brakuje gruntów, a jeśli już są to drogie, deweloperom nie opłaci się sprzedawać nieruchomości poniżej wymaganego limitu - czyli 4 894 za mkw. Szacuje się, że domów mieszczących się w kryteriach MdM jest około stu. - Szansę na znalezienie nieruchomości mamy na Pogórzu, gdzie za ok. 400-450 tys. zł można kupić już 90-metrowy dom położony na działce o powierzchni od 300 do 400 mkw. - opisuje Marcin Krasoń.

W Poznaniu budują

W Poznaniu deweloperzy starają dopasować się do narzuconego limitu. - W budowie jest osiedle Wiklinowa Dolina przy ul. Franciszka Jaśkowiaka [Naramowice, Morasko - dop.], którego zabudowa będzie zarówno wolnostojąca-jednorodzinna jak i bliźniacza. Budynki w ramach MdM zaczynają się od 74 mkw. i kosztują od 5 066 zł brutto. Cenę można negocjować do końca lutego - mówi Marta Stokowska, specjalista ds. sprzedaży z firmy Inrea.

Pojedyncze domy w Gdańsku i Łodzi

W innych dużych miastach o domy kwalifikujące się do MdM też nie jest łatwo. Barierą jak wszędzie są drogie grunty. W Gdańsku i Łodzi znajdziemy pojedyncze nieruchomości. W dzielnicy Widzew w Łodzi wymagania programu spełnia Brzozowa Aleja 2 przy ul. Byszewskiej. - W zabudowie są domy wolnostojące i szeregowce o powierzchni od 82 mkw. Ceny domów zaczynają się od 359 tys. zł, a 60 proc. z nich jest już sprzedane - mówi Łukasz Chwiałkowski z Tree Development Group.

W stolicy na Białołęce, Wawrze, Rembertowie

W Warszawie większość budowanych domów nie mieści się w limicie ceny - 5 864,65 zł. Skromny wybór znajdziemy w peryferyjnych dzielnicach, głównie po prawej stronie Wisły: domy o powierzchni od 90 do 100 mkw. na Białołęce, w Rembertowie i Wawrze.

Komentarz eksperta Domiporta.pl - Macieja Górki

- Analizując dostępność ofert sprzedaży domów w serwisach ogłoszeniowych spełniających kryteria programu, możemy zauważyć, że największe szanse na dopłaty mają inwestycje znajdujące się na obrzeżach dużych miast lub w gminach zaraz za ich granicami. Wynika to przede wszystkim z dość niskich limitów dopłat w stosunku do oferowanych cen nieruchomości w aglomeracjach. Deweloperzy posiadający inwestycje w przylegających do większych miast gminach, mogą odnotować zwiększone zainteresowanie swoją ofertą. Niewykluczone bowiem, że dość niskie limity obowiązujące w miastach spowodują wśród osób zainteresowanych zakupem domu zwrócenie większej uwagi na nieco dalej położone inwestycje. Warto pamiętać, że maksymalna powierzchnia domu objętego dopłatą nie może przekraczać 100 mkw., a dla rodzin z trójką dzieci 110 mkw. Dopłacie podlegać będzie, tak jak w przypadku mieszkania, jedynie 50 mkw. nieruchomości. Z danych serwisu Domiporta.pl wynika, że w dużych aglomeracjach takich jak Trójmiasto, Poznań, Łódź i okolice Warszawy dostępnych jest obecnie 11 inwestycji z 47 domami kwalifikującymi się do dopłaty. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się pojawienia większej liczby oferowanych domów i mieszkań, które spełniać będą rządowe wymogi dopłat. Deweloperzy będą starali się dopasować ceny swoich lokali do wymaganych limitów, aby zapanować nad podażą lokali mieszkalnych.

 

Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: