Już 400 osób złożyło wnioski na MdM

Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego do chwili obecnej wnioski o dofinansowanie w ramach MDM złożyło już 400 osób. Do programu przystąpiły też kolejne banki. Chętni, by skorzystać z pomocy sporo się natrudzą żeby znaleźć mieszkania spełniające limity cen programu, zwłaszcza w Krakowie czy Wrocławiu. Dużo lepsza sytuacja jest pod tym względem w przypadku domów jednorodzinnych. Te - przeważnie mieszczą się w wymaganych widełkach cenowych. Problemem jest tu jednak mała powierzchnia - w ramach MDM dom może mieć maksymalnie do 100 mkw.
Obecnie będzie można starać się o kredyt MDM w siedmiu bankach. Jak podaje BGK, program oferują: Pekao SA i PKO BP, ale już od lutego kredytów zaczną też udzielać: Getin Noble Bank, Alior Bank, SGB-Bank Spółka Akcyjna, od marca dołączy do nich Bank Ochrony Środowiska, a od kwietnia Bank Polskiej Spółdzielczości SA. Do tej pory, jak informuje BGK, złożonych jest 400 wniosków o kredyt MDM. Wynika z tego, że program powoli się "rozpędza".

Na temat warunków państwowego wsparcia, limitów cen oraz dostępności mieszkań w dużych miastach - powiedziano już chyba wszystko. Jak wiadomo, przynajmniej na razie nic się w tym względzie nie zmieniło. W niektórych dużych miastach, takich jak Kraków czy Wrocław, dostępność mieszkań w MDM, z powodu drastycznie niskich limitów cen, jest praktycznie bardzo mała - nie przekracza nawet kilkunastu procent całej oferty.

Pojawiają się, co prawda, sygnały świadczące o tym, że deweloperzy dostosują się do wymogów MDM i z czasem mieszkań spełniających wymogi będzie więcej. Z informacji firmy Jones Lang LaSalle wynika, że popyt na działki pod budowę mieszkań wzrasta. Eksperci prognozują więc, że ich ceny mogą wzrosnąć nawet o 10 procent.

W tym kontekście warto przyjrzeć się, często pomijanemu, rynkowi nowych domów jednorodzinnych, objętemu również programem MDM. Przypominamy, że w ramach kredytu można kupić dom o powierzchni maksymalnie do 100 mkw. z rynku pierwotnego, a w przypadku, gdy w rodzinie jest przynajmniej troje dzieci, powierzchnia ta wzrasta do 110 metrów kwadratowych.

Co do cen nieruchomości objętych pomocą państwa, ustawodawca nie rozdzielił stawek dla mieszkań i domów jednorodzinnych, więc oznacza to, że widełki cenowe pozostają takie same. To dobra wiadomość dla tych, którzy są zainteresowani zakupem domu w ramach MDM, ponieważ tutaj wybór jest zdecydowanie większy, w odróżnieniu od mieszkań.

Dla przykładu - w ofercie WGN obecnie za metr kwadratowy domu z rynku pierwotnego trzeba by zapłacić średnio około 3400 zł.

Takie ceny mieszczą się w stawkach dla MDM, zarówno w przypadku miast wojewódzkich, gmin sąsiadujących oraz innych gmin na terenie województw.

Problem z domami może okazać się jednak inny - na ponad 300 ofert sprzedaży z rynku pierwotnego, zamieszczonych w WGN, tylko co 15 spełnia wymóg powierzchniowy. Państwo chce bowiem dopłacać do małych domów, a w tej chwili mniej niż 10% ofert dotyczy domów o powierzchni użytkowej do 110 mkw.

Zazwyczaj mniejsze metraże mają szeregówki. Przykładowo: za dom w zabudowie szeregowej o metrażu 101 mkw., w jednym z miast na Górnym Śląsku, deweloper oczekuje 350 tysięcy złotych, czyli około 3,5 tysiąca/ mkw. Limit ceny w tym przypadku, dla gminy sąsiadującej z Katowicami wynosi 4,28 tysiąca złotych.

W jednej z miejscowości w okolicach Wieruszowa, w województwie łódzkim, oferent ma do sprzedania dom w zabudowie szeregowej o powierzchni 77 mkw. Cena metra kwadratowego przekracza tylko nieznacznie 2,5 tysiąca złotych, jest więc niższa od limitu MDM dla tej lokalizacji o ponad 1000 zł (3800 dla gmin w województwie łódzkim).

Jak więc widać, jeśli poszukujemy domu, licząc na wsparcie państwa, prawdopodobnie będziemy "skazani" na zabudowę szeregową. Ci, którzy wolą budynek wolnostojący, zawsze mogą wybrać alternatywną formę pomocy. Osoby w wieku do 36 lat, które zdecydują się na budowę domu systemem gospodarczym, będą miały możliwość zwrotu części VAT za materiały budowlane (ulga dla wszystkich w tym zakresie wygasła z końcem 2013 roku).

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

 

Więcej o: