Niezwykle ciekawy rok

Zbliżający się koniec roku sprzyja podsumowaniom. Przejrzeliśmy inwestycje mieszkaniowe, jakie rozpoczęto lub zapowiedziano w 2013 r., i wybraliśmy kilka najciekawszych
Najwyższa cena

65 tys. zł za m kw. - to cena najdroższego apartamentu w wieżowcu Złota (dawniej Złota 44) firmy Orco. Po rocznej przerwie inwestor latem wznowił sprzedaż mieszkań, zaskakując rynek podniesieniem cen (do niedawna ceny kończyły się na 40 tys. zł). - Rynek dóbr luksusowych rozwija się szybciej niż reszta gospodarki - twierdzi deweloper. Po całej serii przesunięć terminu oddania budynku do użytku teraz Orco zapowiada, że nastąpi to w połowie 2014 r. O ile znów nie będzie jakiegoś opóźnienia: deweloper właśnie rozstał się z generalnym wykonawcą wieżowca.

Najwyższy ukończony budynek

Budowniczy 160-metrowego apartamentowca Cosmopolitan wyprzedzili kolegów pracujących na Złotej. Zaprojektowany przez słynnego Helmutha Jahna budynek niedawno dostał pozwolenie na użytkowanie. Są w nim 252 mieszkania. Ceny zaczynają się od 22 tys. zł za m kw. Górnej granicy cen inwestor, firma Tacit Development, nie podaje, twierdzi jednak, że podniósł ją o 10 proc. ze względu na duże zainteresowanie klientów - wliczając umowy rezerwacyjne, znalazł już bowiem nabywców na połowę powierzchni mieszkalnej budynku.

Najwięcej kawalerek

Od lat w Warszawie trwa proces pomniejszania się mieszkań. Deweloperzy oferują już trzy pokoje na czterdziestu kilku metrach i mieszkania dwupokojowe na niespełna trzydziestu metrach. Firma Polnord zaś pod koniec roku zapowiedziała, że na Polach Wilanowskich zbuduje całe osiedle domów, w których znajdą się wyłącznie kawalerki, od 18 do 19 m. W sumie ma być osiem budynków z ok. 800 mieszkaniami. Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu, przekonuje, że to oferta dla młodych ludzi na dorobku, którzy nie chcą już mieć współlokatorów. Specyficzna formuła osiedla wynika z zapisów planu zagospodarowania. W tym miejscu nie dopuszcza on zabudowy mieszkaniowej. Pozwala na budowę obiektów oświatowych, ale dopuszcza także budynki o funkcjach hotelowych. Dlatego domy będą formalnie mieć funkcję aparthotelu.

Największe rozpoczęte osiedle

Prawie 3 tys. mieszkań powstanie na osiedlu Bliska Wola, które J.W. Construction postawi u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka. Budowa 153 mieszkań pierwszego etapu zaczęła się jesienią, do użytku zostaną oddane w połowie 2015 r. Ponad połowa już znalazła nabywców (ceny zaczynają się od 6,5 tys. zł za m kw.).

Najbardziej zaskakujący powrót

To powrót wielkiej płyty. W dom mieszkalny zamienia się dziesięciopiętrowy blok przy ul. Krasiczyńskiej na Bródnie, który do niedawna funkcjonował jako tani hostel TO-TU. Budynek postawiony został w 1972 r. w technologii wielkiej płyty. - Największym atutem projektu są rozkłady mieszkań. Dwupokojowe mieszkania o powierzchni ok. 39 m kw. mają osobną widną kuchnię - mówił Robert Chojnacki z firmy RedNet, która nadzoruje przebudowę. I dodawał, że ceny najdroższych mieszkań nie przekraczają 230 tys. zł.

Najpiękniejsze osiedle

Kandydatów jest kilku, ale gdyby wybrać jedną inwestycję, to chyba byłaby to 19. Dzielnica firmy Pro Urba. Osiedle powstaje na pograniczu Woli i Ochoty, nieopodal placu Zawiszy. Pierwsze dwa budynki na ok. 300 mieszkań już zbudowała. Zaprojektowane przez pracownie JEMS domy zebrały mnóstwo pochwał od krytyków architektury. Dopracowane w najdrobniejszym szczególe domy przypominają kubistyczne rzeźby. Przestrzeń pomiędzy nimi została zagospodarowana tak drobiazgowo, że wygląda jak przeniesiona żywcem z zachodniego katalogu architektury. Także rozpoczęty w tym roku drugi etap trzyma poziom. Jasne, ciepłe drewno ciekawie kontrastuje z surową, popielatą elewacją, a białe, poziome pasy oddzielające poszczególne poziomy nawiązują dyskretnie do architektury I etapu. W tej fazie inwestycji powstanie 340 mieszkań w cenach od 9 do 11 tys. zł.

Największa inwestycja w komunikację

Ponad 6,5 mln zł - tyle firma Dom Development wydała na budowę przystanku kolejowego Warszawa Zacisze Wilno. Stacja powstała tuż obok osiedla Wilno. Dzięki niej ten kompleks budynków, który docelowo ma zawierać ok. 2 tys. mieszkań, zyskał wygodne połączenie ze stacją Warszawa Wileńska, na której w przyszłym roku ma zacząć odbierać pasażerów druga linia metra.

Najbardziej kontrowersyjna budowa

Powstaje na skwerze pomiędzy ulicami Cybisa, Dunikowskiego i Sosnkowskiego. Firma Włodarzewska SA buduje tam blok o wysokości od czterech do dziesięciu pięter. Ma być gotowy w pierwszym kwartale 2015 r., ceny mieszkań (w tym etapie inwestycji powstanie ich 108) zaczynają się od 6,5 tys. zł za m kw. Inwestycja powstaje mimo długich protestów mieszkańców okolicznych bloków, architektów, urbanistów, burmistrza Ursynowa oraz władz miasta - zabudowywany jest skwer zaprojektowany przez architektów jako osiedlowa zieleń.

Więcej o: