Deweloperzy obniżyli ceny

W czasie wakacji powiększyła się różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi na mieszkaniowym rynku pierwotnym - informują serwis Domiporta.pl i Open Finance.
Z uśrednionych danych dla największych rynków, tj. dla Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy, wynika, że w sierpniu oferowane przez deweloperów mieszkania jednopokojowe sprzedawane były po cenach o 8,77 proc. niższych od średniej z wystawionych w tym samym czasie ofert sprzedaży. Dla mieszkań dwupokojowych różnica wyniosła 8,17 proc, a dla trzypokojowych 5,7 proc.

Bernard Waszczyk z Open Finance przypomina, że w czerwcu te różnice były mniejsze i wynosiły odpowiednio: 3,98 proc., 5,62 proc. i 4.02 proc. Waszczyk zwraca też jednak uwagę, że jeszcze dwa miesiące wcześniej różnica między średnimi cenami w przypadku mieszkań jedno - i dwupokojowych była bardzo zbliżona do obecnej. Systematycznie zwiększa się ona tylko przypadku mieszkań trzypokojowych.

- Jedynie w segmencie największych lokali, do których zaliczamy mieszkania od czterech pokoi wzwyż, sytuacja w ubiegłym miesiącu była odmienna, bo tu ceny z faktycznie zawieranych transakcji przez naszych klientów przewyższały te z ofert zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl o 1,87 proc. - mówi analityk Open Finance. I dodaje, że pomimo kryzysu osoby bardzo zamożne nie mają problemu z zakupem drogiej nieruchomości. Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku mieszkań dużych, ale ze średniej półki.

- Na zachowania zarówno sprzedających jak i kupujących w dość istotny sposób wpływają coraz częściej pojawiające się w mediach informacje o zwiększających się możliwościach negocjacyjnych kupujących, rosnących różnicach między cenami ofertowymi a transakcyjnymi i ogólnie o spadkach cen - komentuje dyrektor ds. projektów specjalnych Domiporta.pl Agnieszka Grotkowska. - Ma to oczywiście pokrycie w rzeczywistości - zaznacza.

Grotkowska opowiada, że nierzadko sprzedawcy wystawiają wyższą cenę ofertową po to, żeby negocjacje zadowoliły zarówno kupującego, który chce dużo ugrać, jak i sprzedającego, który chce uzyskać jak najlepszą cenę. Stąd też m.in. biorą się tak duże różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W przypadku firm deweloperskich możliwości negocjacyjne ogranicza jednak poziom rentowności inwestycji.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży domów na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Więcej o: