Moda na małe domy

Rosnące koszty utrzymania powierzchni oraz restrykcyjne przepisy kredytowe spowodowały, że na duże, wolnostojące domy nie ma chętnych. Własny ogródek, cisza i spokój to jednak nadal największe atrybuty nieruchomości. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na małe domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.
Domy, które powstają obecnie w porównaniu do budynków mieszkalnych, które były budowane w latach 90. są zdecydowanie mniejsze. Jeszcze kilkanaście lat temu popularne były domy, które miały ponad 200-250 metrów kw. Obecnie koszty postawienia, remontu i utrzymania domu są tak duże, że standardem stały się domy o powierzchni 100 metrów kw., i mieszkania o powierzchni 60 metrów kw.

- Zmniejszenie metrażu nie oznacza spadku komfortu. Najważniejszy jest funkcjonalny projekt, dzięki któremu domy o małej powierzchni bez problemu spełnią oczekiwania najbardziej wymagających - mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea, budującej osiedle szeregowe w podpoznańskiej Dąbrówce. Wiele osób decyduje się na kupno działki i samodzielne postawienie domu. Wiąże się to jednak z wynajęciem profesjonalnej firmy budowlanej i dużymi kosztami. Do kosztów materiałów oraz firmy budowlanej należy doliczyć koszty działki. Samo wykończenie nieruchomości pochłania przeciętnie 20% budżetu. Wiele osób nie decyduje się na samodzielną budowę głównie ze względu na brak czasu, żeby doglądać całej inwestycji. Rozwiązaniem jest kupno nieruchomości na rynku pierwotnym. Kupno od dewelopera oszczędza wiele nerwów i czasu związanego z uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń, czy innych formalności. Dodatkowo każdy klient uzyskuje gwarancję na zakupioną nieruchomość.

Inwestycja "Dąbrówka - Leśna Polana" składa się z domów jednorodzinnych szeregowych o powierzchniach od 81 do 105 metrów kw. Klienci mogą wybrać swój dom spośród sześciu typów. Do każdego domu przynależy ogródek oraz garaż lub miejsce parkingowe. Dużym atutem jest sąsiedztwo lasu. Dąbrówka ma rozwiniętą infrastrukturę, dzięki której dojazd do Poznania jest bardzo szybki, zwłaszcza korzystając z nowej obwodnicy S11. - Domy szeregowe zapewniają wysoki komfort mieszkania i są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż np. domy wolnostojące. Poza tym jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo, bo żyje się w pewnego rodzaju wspólnocie. Dlatego często na mieszkania szeregowe decydują się rodziny z dziećmi - mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea. Najtańszy dom oferujemy obecnie za 372 tys. złotych. Klienci mają możliwość obejrzenia prototypowego domu pokazowego PIANO, który zbudowaliśmy w sąsiedniej "Osadzie Leśnej"- dodaje Wędrychowicz.

Mieszkania i domy szeregowe są swego rodzaju kompromisem między bardzo kosztownymi domami wolnostojącymi a mieszkaniem w bloku. Zapewniają właścicielom niezależność, odrobinę własnej zieleni, ale także polepszają komfort życia.Sprawdź oferty sprzedaży nowych domów na domiporta.pl

Więcej o: