Kraków i Nowa Huta po nowemu w nowym studium

Z jednej strony centrum naukowe, gospodarcze, a z drugiej - potencjał do rekreacji. Miasto zaprezentowało w czwartek założenia nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Nowej Huty.
Prezentacja założeń studium odbyła się podczas konferencji "Nowa Huta przyszłości w dokumentach planistycznych" w Nowohuckim Centrum Kultury. - Rozbudowa ul. Igołomskiej, centrum logistyczne, park naukowo-technologiczny Branice, centrum wielkoskalowych plenerowych wydarzeń pod nazwą "Błonia 2.0" - tak wiceprezydent miasta Elżbieta Koterba wylicza najważniejsze projekty związane z rewitalizacją wschodniej części Krakowa.

Radni zaangażowani w prace nad przygotowaniem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Nowej Huty nie kryją zadowolenia, podkreślając, że pierwsze efekty już widać. - Stworzyliśmy ideę Nowej Huty przyszłości i nowej strefy aktywności gospodarczej - przypomina radny Paweł Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej, przewodniczący komisji innowacji w radzie miasta. - Parki przemysłowe i uczelnie wiedząc o planach związanych z Nową Hutą już dziś lokalizują swoje działania na obszarze nowej strefy gospodarczej.

Jak jednak przypominają przedstawiciele miasta, rewitalizacja Nowej Huty to projekt przewidziany na całe lata. - Nie zobaczymy tych efektów w ciągu dwóch, trzech lat - podkreśla prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta. - Międzynarodowy konkurs, którego wyniki zostaną uwzględnione w studium, był od początku studialny, a nie realizacyjny. Bardziej istotne było więc zwrócenie uwagi na funkcję i lokalizację tych funkcji.

W piątek ukazuje ukaże się dodatek do krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej" poświęcony założeniem projektu nowego studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

Więcej o: