Warszawa lepsza niż Londyn

280 tys. m kw. biur powstanie w Warszawie w 2012 r. To więcej niż w Londynie. Nasza stolica ustępuje tylko Moskwie, Paryżowi i Wiedniowi.
W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytku 11 nowych biurowców, oferujących łącznie 93 tys. m kw. powierzchni biurowej. Największe z tych budynków to Poleczki Business Park (wybudowany przez UBM/CA Immo) oraz Mokotów Nova (wybudowany przez Ghelamco).

Firma CBRE szacuje, że w całym 2012 r. w Warszawie ma zostać oddanych do użytku 280 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, co plasuje naszą stolicę w czołówce miast europejskich. Pod względem powierzchni budowanych biurowców wyprzedzają Warszawę tylko Moskwa, Paryż i Wiedeń.

- Polska skutecznie broni się przed spowolnieniem, które obserwujemy na wielu rynkach światowych. Jednocześnie jednak działa ono na naszą korzyść. Wiele firm stara się bowiem ograniczać koszty i przenosi swoją działalność do Polski lub rozszerza ją u nas - komentuje Daniel Bienias z CBRE. - Szybko rośnie liczba najemców z branży nowoczesnych usług biznesowych (BPO), a także z sektora badań i rozwoju (R&D). Chętnie lokują się oni w dużych polskich miastach, gdzie koszty są niższe i łatwo o wysoko wykwalifikowanych pracowników.

W pierwszym półroczu 2012 podpisano w Warszawie umowy najmu na łączną powierzchnię aż 298 tys. m kw. biur. To dwie trzecie wszystkich biur wynajętych w tym czasie w Polsce. Analitycy zauważają, że w 2011 r. w dziewięciu głównych miastach Polski wynajęta została rekordowa ilość 895 tys. m kw. powierzchni biurowej, podczas gdy w pierwszej połowie 2012 r. - już blisko 490 tys. m kw.

Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce wynoszą 11-16 euro za m kw. miesięcznie. Jednak w biznesowym centrum stolicy osiągają pułap 26-27 euro za metr.

- W większości lokalizacji mamy do czynienia z dojrzałym rynkiem i ustabilizowanymi czynszami wyjściowymi. Biorąc pod uwagę rosnącą ilość powierzchni w budowie, w nadchodzącym roku można spodziewać się trendu spadkowego w czynszach, szczególnie w budynkach klasy B położonych poza centrami miast. Będziemy również świadkami coraz większej ilości zachęt ze strony właścicieli i deweloperów zabiegających o najemców - ocenia Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Według tej firmy wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku w 2012 r. prawdopodobnie nie przekroczy wysokiego poziomu odnotowanego w 2011 r. Ale też nie ma powodu do niepokoju, bo w pierwszej połowie 2012 r. zawarto umowy kupna i sprzedaży o wartości 241 mln euro. - Można się spodziewać, że duże transakcje, w tym zakup biurowca Warsaw Financial Center przez Allianz/Tristan Capital oraz International Business Center przez DEKA zostaną sfinalizowane do końca tego roku - przewiduje CBRE.

Powierzchnia biurowa, którą dysponuje obecnie Warszawa, wynosi łącznie ok. 3,7 mln m kw., z czego większość usytuowana jest w centrum, na Mokotowie, wzdłuż Alei Jerozolimskich i na Okęciu. Jednak jedną z najdynamiczniej rozwijających dzielnic jest obecnie Wola.

Sprawdź oferty wynajmu magazynów na Domporta.pl

Sprawdź oferty wynajmu biur na Domporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży, wynajmu i kupna lokali użytkowych na Domiporta.pl

Więcej o: