W stolicy opłaca się wynająć mieszkanie

W tym roku w Warszawie, bardziej niż w ubiegłym, opłaca się wynająć mieszkanie. Rentowność najmu sięga u nas 4,89 proc. i jest najwyższa w kraju.
Euro 2012 poprawiło wskaźniki opłacalności wynajmu. Najnowszy odczyt wskaźnika średniej rentowności netto wynajmu, który w lipcu spadł do 4,4 proc. Liczony na bazie ofert wynajmu zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl oraz transakcji kupna mieszkań dokonywanych przez klientów Open Finance wskaźnik, przed dwoma miesiącami osiągnął poziom 4,64 proc., a jeszcze dwa miesiące wcześniej, czyli w marcu, było to 4,57 proc.

W stolicy za metr trzeba zapłacić średnio 6960 zł. To oczywiście najwyższa stawka w kraju, ale także zysk z najmu jest pokaźny i wynosi 42,77 zł za metr. Dzięki temu rentowność netto 4,87 proc. Warszawę goni Łódź, gdzie 3724 zł, najniższej wśród badanych miast, rentowność netto wynosi 4,74 proc. Powyżej 4 proc. zysku mamy też Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

Jaki jest zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem? Z -10,84 proc, Warszawa zajmuje drugą pozycję w kraju. Większy zwrot zainwestowanej gotówki dostaniemy za wynajem w Łodzi - 12,06 proc. W innych badanych miastach zwroty są już jednocyfrowe, dając średnią krajową na poziomie 7,51 proc.