Na centrach handlowych w stolicy nie można stracić?

W Warszawie brakuje nowoczesnych powierzchni handlowych. Popyt znacznie przewyższa podaż, najemcy są gotowi płacić krocie za dobrze położone sklepy.
- Czasy są trudne - nie krył przewodniczący rady nadzorczej Globe Trade Centre (GTC) Alain Ickovics, podając w ubiegłym tygodniu wyniki finansowe jego firmy za drugi kwartał 2012 r. Zapowiedział, że GTC zamierza ograniczyć swoje nowe inwestycje wyłącznie do najbezpieczniejszego w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej rynku polskiego. Te inwestycje to dwie galerie handlowe: licząca ok. 76 tys. m kw. powierzchni najmu Galeria Wilanów u zbiegu Przyczółkowej i Branickiego (połowę udziałów w tym przedsięwzięciu ma firma Polnord) oraz oferujący ok. 60 tys. m kw. obiekt na Białołęce, w sąsiedztwie ratusza dzielnicy. Obie inwestycje są w trakcie przygotowań. Deweloper liczył, że budowy rozpocznie w tym roku, ale jest to nierealne z powodu przeciągających się formalności. Jeżeli inwestor skompletuje wszystkie potrzebne dokumenty, być może inwestycje wystartują w 2013 r. (GTC chce je realizować równolegle). Budowa każdej z nich potrwa 18-20 miesięcy. Prawdopodobnie będą gotowe nie wcześniej niż na początku 2015 r.

Te dwie galerie rzeczywiście wydają się interesem, na którym nie da się stracić. Analitycy firmy CBRE zwracają uwagę, że Warszawa pozostaje najdroższym rynkiem powierzchni handlowych w Polsce. Stawki czynszu za lokale w najlepszych galeriach handlowych osiągają tu 75-90 euro za m kw. miesięcznie. Średnie czynsze za lokale handlowe w stolicy wynoszą 30-45 euro.

W Polsce jest w budowie 18 nowych centrów handlowych, ale w Warszawie, gdzie popyt ze strony najemców jest najwyższy, budują się tylko dwa. Pierwszym jest Galeria Miejska Plac Unii - prawie 15,5 tys. m kw. sklepów ulokowanych na dolnych kondygnacjach kompleksu biurowo-usługowego, powstającego na miejscu Supersamu (dwie trzecie powierzchni usługowej jest już wynajęte). Drugim jest centrum wyprzedażowe Factory przy ul. Annopol (20 tys. m kw.). Łączna powierzchnia działających w Warszawie centrów to obecnie 1,33 mln m kw. Ostatnim dużym centrum handlowym otworzonym w Warszawie były Złote Tarasy, oddane do użytku w 2007 r. W 2011 r. nie oddano w stolicy żadnego nowego centrum, a w 2012 r. tylko jedno - Galerię Brwinów o powierzchni najmu 10 tys. m kw. w strefie podmiejskiej. Na rok 2012 nie są w aglomeracji warszawskiej przewidziane żadne inne otwarcia. Pod Warszawą trwa jeszcze budowa supermarketu Auchan z galerią 200 sklepów w Łomiankach (w sumie 33,6 tys. m kw., będzie gotowy na przełomie 2012 i 2013 r.). Auchan ma być także głównym najemcą ogromnego kompleksu handlowo-rozrywkowego, który ma powstać w gminie Wiązowna, na miejscu zamkniętego lotniska Góraszka. To jednak na razie plany bez konkretów. W samej Warszawie trwa jeszcze rozbudowa Galerii Mokotów (centrum handlowe powiększy się o 5 tys. m kw. i zyska lepszą część gastronomiczną), a w najbliższym czasie ma się rozpocząć rozbudowa Promenady przy Ostrobramskiej, po której to centrum handlowe urośnie o 20 tys. m kw. Ale to i tak mało.

- Rynek warszawski wciąż jest daleki od nasycenia, a popyt znacznie przewyższa podaż. Dostępność lokali o powierzchni powyżej 100 m kw. w najlepszych centrach handlowych jest bliska zeru. To sprawia, że odsetek wolnych powierzchni w Warszawie jest marginalny i wynosi obecnie 1,6 proc. - mówi Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE Polska.

Sprawdź oferty wynajmu lokali użytkowych na Domiporta.pl

Więcej o: