Deweloper zielony, ale doświadczony

Firma Skanska, która w Warszawie jest najlepiej znana z budowy ekologicznych biurowców przy al. Jana Pawła II, zabiera się za budowę domów mieszkalnych.
Skanska jest jednym z liderów zielonego budownictwa, jej biurowce mają certyfikaty potwierdzające ekologiczność i energooszczędność. Tę wiedzę firma chce teraz wykorzystać przy budowie domów mieszkalnych. Skanska już budowała domy w Warszawie, m.in. osiedle Galopu obok toru wyścigów konnych na Służewcu oraz apartamentowiec przy ul. generała Zajączka na Żoliborzu. Był to jednak margines działalności firmy.

- W innych krajach segment mieszkaniowy odgrywa proporcjonalnie większą rolę w działalności Skanska niż w Polsce - przyznaje Michał Melaniuk, wiceprezes powołanej niedawno spółki Skanska Residential Development Poland. - Postanowiliśmy bardziej skupić się na segmencie mieszkaniowym.

- Chcemy być jednym z liderów rynku mieszkaniowego, taki sygnał dała nam firma matka - mówi Michał Świderski, szef biura sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.

Michał Melaniuk przyznaje, że obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest trudna i dla klientów, i dla deweloperów. Czemu zatem firma teraz zdecydowała się wejść na ten rynek? - Myślimy długofalowo, rynek będzie promować firmy silne, a my mamy stabilne zaplecze, jakie daje nam firma matka - odpowiada Melaniuk.

Pierwszą inwestycją Skanski będzie osiedle przy ul. Ostrobramskiej, tuż obok centrum handlowego Promenada. W tym miejscu kilka lat temu na dziesięciohektarowym terenie budowę dużego osiedla Młoda Praga planowała firma Pirelli. Zrezygnowała jednak z inwestycji, a ponaddwuhektarowy pas od strony Ostrobramskiej sprzedała właścicielowi Promenady, który chce w tym miejscu zbudować nowe skrzydło centrum handlowego. Pozostałe siedem hektarów za 110 mln zł kupiła zaś Skanska. Planuje tu budowę zespołu domów mieszczących 1,6 tys. mieszkań. Zaczęła już prace przy pierwszych budynkach.

- W pierwszym etapie znajdą się dwa budynki, sześcio - i trzynastopiętrowy. Będzie w nich w sumie 300 mieszkań. Bloki powstaną od strony przedłużenia ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego - mówi Michał Świderski. Ten fragment ulicy jeszcze nie istnieje, Skanska rozmawia o współfinansowaniu tej inwestycji z miastem.

Oferta mieszkań waha się od 27-metrowego studia po 127-metrowe apartamenty. - To zarówno jedno-, dwupokojowe mieszkania z aneksem kuchennym, jak i większe oraz bardziej przestronne apartamenty - mówi Świderski. Ceny mieszkań zaczynają się od 6 i dochodzą do 8,5 tys. zł za m kw. Do tego dochodzi jeszcze koszt miejsca w dwupoziomowym podziemnym parkingu (29 tys. zł), a dla chętnych są jeszcze komórki lokatorskie o powierzchni ok. 3,5 m kw., które kosztują 7 tys. zł.

Ulica Ostrobramska jest dużą, głośną arterią. Ale Michał Świderski podkreśla: - Budynki realizowane w I fazie są oddalone od ul. Ostrobramskiej o minimum 260 m i osłonięte od arterii centrum handlowym Leroy Merlin. Budynki realizowane w kolejnych etapach również w przyszłości będą osłonięte nowymi zabudowaniami.

- Chcemy dbać o środowisko - zaznacza Justyna Biernacka ze Skanska. - Nasze budynki mają nie marnować energii, nie będzie z nich uciekać ciepło, zastosujemy oświetlenie zużywające aż o 30 proc. mniej prądu, będziemy korzystać z materiałów budowlanych, które są trwałe i pochodzą ze źródła oddalonego nie więcej niż 800 km. Jesteśmy w stanie odzyskać 75-80 proc. śmieci pochodzących z budowy. Będziemy podpowiadać naszym klientom, w jaki sposób mogą oszczędzać zużycie wody m.in. przez zastosowanie perlatorów w kranach, czy odpowiedniego rodzaju sprzętu AGD.

Budowa pierwszego etapu osiedla ma się zakończyć na przełomie 2013 i 2014 r. Michał Melaniuk zaznacza, że budowa całego kompleksu może potrwać nawet dekadę. Ale Skanska planuje już kolejną inwestycję. Niedawno sfinalizowała zakup siedmiu hektarów przy ul. Jaśminowej. Chce tam zbudować osiedle 800 mieszkań o średnim standardzie.Sprawdź oferty sprzedaży nowych mieszkań w Warszawie na domiporta.pl

Więcej o: