Ceny mieszkań w stolicy wciąż spadają. Teraz blisko 4 proc.

Kolejny miesiąc spadku cen transakcyjnych mieszkań. W lipcu ceny w Warszawie spadły o blisko 4 proc., w skali roku o 11,5 proc. I tak w stolicy metr mieszkania jest najdroższy choć nie wydajemy najwięcej.
Nie słabnie tempo w jakim spadają ceny mieszkań, wynika z najnowszego raportu na podstawie operacji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker. W skali kraju, w lipcu ceny stopniały o 1,85 proc. W Warszawie 3,7 proc. To już szósty z rzędu miesiąc, w którym wynik jest na minusie. Co więcej, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, tylko w dwóch przypadkach - w grudniu i styczniu - zanotowano wzrost do poprzedniego miesiąca. Były to jednak tylko kosmetyczne wzrosty, sięgające odpowiednio 0,13 i 0,61 proc.

Stolica: jeden z większych spadków

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w transakcjach klientów Open Finance i Home Broker w ciągu ostatniego roku najbardziej stopniała w Łodzi (spadek o 12,8 proc.), Białymstoku (minus 11,8 proc.), Warszawie (minus 11,5 proc.) oraz Toruniu (minus 10 proc.). Nie wszędzie jednak ceny spadały. W Gdyni zanotowano wzrost o 0,9 proc. Rynek mieszkaniowy w tym mieście należy jednak do najmniejszych.

Zdaniem analityków to z jednej strony konsekwencja rosnącej podaży, zwłaszcza nowych lokali, a z drugiej przyhamowania akcji kredytowej przez banki, które czy to na skutek własnej strategii czy obostrzeń wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego, nie są już tak skore do udzielania kredytów.

W Sopocie mają więcej pieniędzy niż w Warszawie

Średnia cena metra kwadratowego w Warszawie pozostaje najwyższa w Polsce. Ale z danych Home Broker wynika, że mieszkańcy stolicy mają na własne "M" budżet mniejszy niż mieszkańcy Sopotu. Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości w badaniach deklarują budżet na poziomie 445 tys. zł. Warszawa zajęła drugą lokatę z wynikiem 408 tys. zł.

W Warszawie najliczniejsza grupa kupujących (prawie 30 proc.) chce wydać na mieszkanie od 300 do niecałych 400 tys. zł. W Sopocie natomiast ponad 29 proc. nabywców na swoje nowe "M" chce wydać przynajmniej pół miliona złotych.

Badanie przeprowadzono na próbie prawie 28 tys. klientów szukających lokum w Trójmieście, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Dane dotyczą preferencji wskazywanych podczas telefonicznego kontaktu z Home Broker, jeszcze przed spotkaniem z doradcą.

Komentarze (1)
Ceny mieszkań w stolicy wciąż spadają. Teraz blisko 4 proc.
Zaloguj się
  • wosss

    0

    nie wiem skąd te statystyki, przecież niedawno byliśmy oglądać osiedle w Wawrze przy ul. poprawnej i cena oscylowała wokół 4200-4800 za metr, nijak ma się to do przedstawionej tabeli, mało tego, akurat ta część Wawra jest najbliżej centrum i w sumie lokalizacja niezła, a cena i tak mała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX