Wynajem lepszy od lokaty, gorszy od obligacji

Rentowność wynajmu mieszkań w ostatnich dwóch miesiącach obniżyła się. Jednak w skali roku sytuacja wynajmujących się poprawiła, czemu pomagają stabilne stawki ofertowe wynajmu.
Wpływ turnieju Euro 2012 na rynek wynajmu mieszkań był może i krótkoterminowy, ale jednak wyraźny. Sugeruje to najnowszy odczyt wskaźnika średniej rentowności netto wynajmu, który w lipcu spadł do 4,4 proc. Liczony na bazie ofert wynajmu zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl oraz transakcji kupna mieszkań dokonywanych przez klientów Open Finance wskaźnik, przed dwoma miesiącami osiągnął poziom 4,64 proc., a jeszcze dwa miesiące wcześniej, czyli w marcu, było to 4,57 proc. Niemniej cały czas sytuacja wynajmujących jest lepsza niż analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to średnią rentowność podliczyliśmy na 4,09 proc.

Analizując wynajem pod kątem inwestycyjnym trzeba wziąć pod uwagę cel jaki przyświeca inwestorowi. Jeżeli nieruchomość ma stanowić źródło szybkiego zwrotu z dużym zyskiem, to nie jest to chyba najlepszy i najbardziej stabilny sposób lokowania pieniędzy, poza wyjątkowymi sytuacjami z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 2007-2008.

Rozpatrywanie nieruchomości pod kątem inwestycji długoterminowej - a w tym przypadku tak należy do tego podchodzić - wymaga też dość precyzyjnego planu na jej zagospodarowanie w całym okresie jej posiadania. Coraz trudniejsza sytuacja rynkowa sprawia, że mamy do czynienia ze stale malejącą ilością transakcji kupna, na co wpływ ma wiele czynników. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna, niepewność potencjalnych nabywców spowodowana m.in. niestabilną sytuacją na rynku pracy, oczekiwanie na dalsze spadki cen, no i wreszcie ograniczenie finansowania ze strony banków są tylko niektórymi z nich. Ale te same czynniki stanowią atuty dla osób, które wynajmują nieruchomości. Potencjalni nabywcy, których nie stać na zakup własnego lokum - a przecież mieszkać gdzieś muszą - powiększają rzeszę klientów dla osób posiadających mieszkania na wynajem.

Większa stabilność cen wynajmu pozwala również w bardziej precyzyjny sposób planować miesięczne przychody. Oczywiście trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak okresy, w których mieszkanie nie jest wynajmowane albo koszty ewentualnych remontów, ale to są ryzyka, które można starać się minimalizować, odpowiednio dobierając najemców.Więcej o: