Gdzie zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nie tylko w banku. Można to zrobić również za pośrednictwem doradców finansowych. Usługi takich firm są bezpłatne. Doradcy nie są jednak odpowiedzialni za ewentualne błędne porady.
Firmy doradztwa finansowego powstają jak grzyby po deszczu. Jeszcze kilka lat temu Polacy rzadko korzystali z ich usług. Szacuje się, że obecnie 30 proc. wniosków kredytowych trafia do banków z wykorzystaniem tej ścieżki. Ilość nie zawsze idzie jednak w parze z jakością. W Polsce nie ma regulacji prawnej sankcjonującej ewentualny brak profesjonalizmu ze strony doradcy. W jednej firmie kredytobiorca może uzyskać zupełnie inną rekomendację niż w firmie konkurencyjnej. To oczywista wada korzystania z usług takich firm. Zaletą jest natomiast fakt, że konsultacje u doradców są bezpłatne.

Firmy doradztwa finansowego są instytucjami nastawionymi na zysk i czerpią przychody z zamkniętych spraw kredytowych. Nie musi to oznaczać wyższych kosztów po stronie klienta. Często banki przeznaczają bowiem na wynagrodzenie pośredników finansowych specjalny budżet. Dlatego możliwa jest sytuacja, kiedy klient za kredyt nie zapłaci prowizji (bank jej nie pobiera), a doradca też zarobi. Nie jest to jednak zasada obowiązująca zawsze i wszędzie. Dlatego warto zweryfikować daną ofertę bezpośrednio w banku.

Warto też wiedzieć, że firmy doradztwa finansowego mają podpisane umowy tylko z częścią banków i tylko kredyty tych instytucji mogą oferować. Rekomendowana oferta nie musi być więc obiektywnie najlepsza.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to najczęściej najważniejsza decyzja finansowa w życiu. Warto skorzystać więc ze wszystkich możliwych źródeł informacji. Comperia.pl podpowiada:

Trzy zasady roztropnego kredytobiorcy

1. Nie ograniczać się do wizyty w banku. Warto odwiedzić przynajmniej jedną firmę doradztwa finansowego.

2. Skonfrontować ofertę pośrednika z ofertami dostępnymi bezpośrednio w banku.

3. Złożyć wniosek kredytowy przynajmniej w dwóch bankach, co zwiększa możliwości negocjacyjne w bankach.

źródło: Comperia.pl