Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Od naszej zdolności kredytowej zależy, na jaką kwotę bank pozwoli nam się zadłużyć. Jak zatem można ją zwiększyć?
Wiele osób zastanawia się, czy zwiększenie zdolności kredytowej jest w ogóle możliwe. Odpowiedź brzmi: tak! Wiedząc, na co banki zwracają szczególną uwagę, można podjąć kilka kroków, dzięki którym istnieje większe prawdopodobieństwo otrzymania wyższej kwoty kredytu.

Dochody

Zdolność kredytowa jest tym wyższa, im wyższa jest kwota osiąganych dochodów. Oczywiście, nie da się nagle podnieć swojego wynagrodzenia, można jednak zaleźć bank, który akceptuje dochody z różnych źródeł i uwzględnia np. prowizje.

Dla banku istotna jest też stabilność zarobków. Z tego względu osoby zatrudnione na umowie o pracę znajdują się w lepszej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na umowie zlecenia, czy prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą liczyć na kredyt - muszą tylko wybrać bank akceptujący daną formę uzyskiwania dochodów.

Dochody można też "zwiększyć", łącząc je z dochodami współkredytobiorcy. Wiele banków zgadza się, aby kredyt spłacały dwie osoby, a nie jedna. Takie rozwiązanie niesie korzyści zarówno dla banku (większa pewność spłaty), jak i dla klienta (mniejsze obciążenie budżetu).

Wydatki

Zmniejszając wydatki, można również korzystanie wpłynąć na swoją zdolność kredytową. Wyliczając ją, bank analizuje wysokość kosztów utrzymania, inne obciążenia kredytowe czy np. alimenty.

Planując zaciągnięcie kredytu, warto więc spłacić i zamknąć wszystkie mniejsze zobowiązania: karty kredytowe, limity w koncie itp. Dzięki temu bank minimalizuje ryzyko, że zadłużenie na kilka sposobów w końcu doprowadzi do niewypłacalności klienta. Banki często analizują również wyciągi z rachunku kredytobiorcy, dlatego dzięki kontroli (rozpoczętej odpowiednio wcześnie!) własnych finansów można poprawić swój wizerunek w oczach banku.

Kredyt

Ważny jest także wybór odpowiedniego kredytu - takiego, który łatwiej będzie spłacać. Długi okres kredytowania rozkłada zobowiązanie na więcej, ale niższych rat. Dzięki temu są one mniejszym obciążeniem domowego budżetu.

Istotną kwestią jest również wybór rodzaju rat. Malejące pozwalają zapłacić mniej odsetek, równe jednak są stosunkowo niższe, a zatem "pożerają" mniejszą część miesięcznych zarobków. Zdolność kredytowa ma również znaczenie w wypadku ubiegania się o kredyty walutowe: są one dostępne np. dla osób o dochodach osiąganych w danej walucie, ale też wymagają od kredytobiorcy wyższej zdolności kredytowej, niż w przypadku zobowiązań zaciąganych w złotówkach.

#

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Jesteś zainteresowany domem z rynku pierwotnego? Sprawdź oferty w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (1)
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Zaloguj się
  • kredpl

    0

    Pozwolę sobie dodać tutaj ważną informację: [b]działania zmierzające do zwiększenia zdolności kredytowej powinniśmy wykonywać na kilka tygodni-miesięcy przed staraniami o kredyt hipoteczny[/b]. Zwłaszcza jeżeli dotyczą one działań po stronie naszych wydatków i zobowiązań finansowych.

    Przykład: likwidacja karty kredytowej niewiele nam pomoże jeżeli zrobimy to na 2-3 dni przed złożeniem wniosku kredytowego. Bank, od którego chcemy pożyczyć pieniądze sprawdzi nas w BIK a tam... dalej będzie wpis o posiadaniu karty z określonym limitem kredytowym, który zresztą może być w ogóle nie wykorzystywany, a i tak obniża naszą zdolność. Innymi słowy musimy dać czas na to aby odpowiednie informacje o likwidacji karty czy limitu debetowego trafiły do Biura Informacji Kredytowej, dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że bank do którego złożyliśmy wniosek o kredyt nie uwzględni w obliczaniu zdolności kredytowej tych obciążeń finansowych.

    Nawiasem mówiąc, wymienione tu metody poprawy zdolności kredytowej to tylko część z możliwych sposobów jej zwiększania. Jest jeszcze kilka innych trików związanych zwłaszcza z wydatkami, które mogą nam pomóc - odsyłam do poradnika na stronie www.kred.pl/20120606442/Poradniki/jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX