Korzystny kredyt? W którym banku?

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w banku, który prowadzi nasze konto osobiste, to najmniej skomplikowana opcja. Problem w tym, że nie zawsze najtańsza.
- Tylko nieliczne instytucje przewidują preferencyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych dla swoich stałych klientów - mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi. Według tej firmy, spośród siedmiu banków, które prowadzą największą liczbę kont osobistych (ROR-ów), tylko dwa - ING i BZ WBK - przewidują preferencje kredytowe dla ich posiadaczy.

- Pozostali kredytodawcy w ogóle nie premiują takich klientów lub proponują im minimalne oszczędności - twierdzi Brudzyński. Równocześnie przyznaje, że preferencje kredytowe hipoteczne dla osób posiadających rachunki w ING i BZ WBK też nie są zbytnio atrakcyjne. - Każdemu klientowi szukającemu kredytowania radzimy porównanie oferty "jego" banku z propozycjami, jakie ma dla niego bank konkurencyjny. Często bowiem te drugie okazują się tańsze - podsumowuje Brudzyński.

Ponieważ tego typu kredyty opiewają na duże sumy, to nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu (marży) poszczególnych ofert mają spore znaczenie. Brudzyński podaje przykład małżeństwa, które kupiło 52-metrowe mieszkanie za kredyt w programie "Rodzina na swoim". Małżonkowie mieli oszczędności 30 tys. zł, a w banku pożyczyli na 30 lat 270 tys. zł. Nie wybrali jednak banku, w którym od kilku lat mają konto osobiste, bo oprocentowanie wynosiło 6,71 proc. w skali roku. Inny bank zaproponował im zaś kredyt na identycznych warunkach, ale z oprocentowaniem niższym o 0,4 pkt proc. Jak duże znaczenie ma ta różnica? W Conse Doradcy Finansowi policzyli, ile to małżeństwo zaoszczędzi na odsetkach przez 30 lat, przy założeniu, że w tym czasie nie zmieni się cena kredytu. Wyszło na to, że blisko 25,6 tys. zł, czyli co miesiąc średnio ok. 71 zł.

Kredyty hipoteczne w 20 bankach - porównaj i wybierz najtańszy

Sprawdź ceny nieruchomości na rynku wtórnym w Domiporta.pl

Sprawdź ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (5)
Korzystny kredyt? W którym banku?
Zaloguj się
 • Ina Kizior

  0

  Ja załatwiałam wszystko przez stronę offerunt. Nie chodziłam po bankach tylko właśnie się zalogowałam na ich stronie, wypełniłam formularz, zanzaczyłam ważne dla mnie kryteria i czekałam na odp doradców. W sumei odpowiedź przyszła szybko, po jakiś 24h – wszystkie oferty zestawione w tabeli, czytelnie i przejrzyście.

 • Gość: Ola

  0

  Ja jak się umawiałam telefonicznie, to bezpłatnie. Też polecam. Naprawdę pomagaja, nie to co w innych doradztwach...

 • Gość: komentator

  0

  A czy ich usługa jest bezpłatna? Pozdrawiam!

 • Gość: marttyna27

  0

  ja przed ostateczną decyzją co do kredytu udałam sie do doradcy z Open Finance, który przeanalizowął pod kątem moich możliwości oferty różnych banków było to bardzo pomocne :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX