Uwaga mieszkanie z hałasem

Szukasz mieszkania? Poznaj rankingi hałaśliwych ulic. Może się okazać, że kawiarnia pod oknem - która cię odstrasza przed kupnem - to najmniejszy problem. Hałas to dopiero robią: na Czerniakowskiej - motocykle, na Mazowieckiej - muzyka z klubów, a na Raszyńskiej - wyścigi samochodowe

- Ciszeeeej tam! - klną pod nosem mieszkańcy bloków, w których oni byli pierwsi, a potem zjawiła się knajpa. Niekiedy wychodzą na balkon i wchodzą w sprzeczkę z palaczami stojącymi na chodniku - zwłaszcza odkąd nie wolno dymić wewnątrz pubów, bywa, że dzwonią na policję - jeżeli jest po 22 jeśli hałas narasta, albo wyrzucają swoją złość na forum internetowym - często dotyczącym osiedla X.

Co by nie zrobili, w nocy nie wypoczną. - Ja się po prostu wyprowadziłem. Miałem tą możliwość, bo tylko wynajmowałem mieszkanie. Przez kilka tygodni mieszkałem na Tamce, w bloku na pierwszym piętrze, a na parterze był kebab. W mieszkaniu ciągle unosił się zapach mięsa, a po drugie po 22 były największe schadzki wygłodniałych imprezowiczów - mówi Wojtek, dziś mieszkaniec spokojnej okolicy.

Jedzą, piją, lulki palą

Właśnie dlatego klienci poszukujący mieszkania pytają często: a czy to cicha okolica? Odważniejsi: czy tu jest głośno? A jeszcze inni blefują: słyszałem, że tu jest głośno - i chcą się targować. - Hałas wpływa na wartość nieruchomości. To jak bardzo, zależy od jego skali i zasięgu - mówi Adam Polanowski z Polanowski Nieruchomości i opowiada o dwóch najpopularniejszych źródłach hałasu, o które pytają klienci:

> restauracje - trzeba liczyć się z gwarem z sali przeznaczonej dla gości, ale nie zapominajmy o części "produkcyjnej", związanej z pracą maszyn, urządzeń w kuchni. Konsekwencje odczują więc mieszkańcy i budynek (na pogarszanie stanu technicznego budynku mają np. wyziewy "idące ku wyższym kondygnacjom budynku, nadmierna emisja ciepła)

> kluby - zwiększone nagłośnienie uaktywnia drgania, co z kolei wpływa na strukturę fizyczną budynku i umiejscowionych w nim lokali mieszkalnych (zmiany w położeniu zabudowy - potencjalne obsunięcia, pękanie ścian itd.), a przede wszystkim na dyskomfort obecnych mieszkańców.

Ludzie, największy nośnik hałasu

Ale działające sprzęty czy muzyka i tak nie przebiją zachowań ludzi. - Z reguły to oni stoją za największym hałasem. Mogą "przenosić się" na teren przed budynkiem mieszkalnym (hałas pod oknami), na klatkę schodową (w powiązaniu z innymi negatywnymi skutkami jak m.in. zaczepianie mieszkańców, agresja, wandalizm, interwencje policji) - wylicza Adam Polanowski.

Cierpią mieszkańcy lokali mieszkalnych z tego budynku i z sąsiedztwa. - Bo o ile spokojna restauracja na parterze budynku mieszkalnego będzie oddziaływać przede wszystkim na ten budynek i lokale mieszkalne, w którym jest umiejscowiona, o tyle lokal gastronomiczny o niezbyt dobrej renomie, dyskoteka, agencja towarzyska oddziaływać mogą w szerszym zasięgu otoczenia - mówi Polanowski.

Taki "urok" ma Centrum i Stare Miasto

- Bardzo uciążliwe może być mieszkanie w pobliżu atrakcji turystycznych, miejsc imprezowych lub szlaków komunikacyjnych. W przypadku Centrum i Starego Miasta należy liczyć się z hałasem i wybierając taką lokalizację, należy być świadomym "uroków" tych miejsc. Zawsze można wybrać mieszkanie z oknami na podwórko, co zagwarantuje nieco spokoju. Zresztą nawet w jednym budynku daje się zauważyć, że mieszkania z ekspozycją okien na ulicę bywają nieco tańsze, a jeśli nie, to na pewno sprzedają się trudniej - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse i Partnerzy.

Żaden hałas nie obniży ceny na ul. Chmielnej

Są jednak ulice, na których mimo gwaru, ceny są koszmarnie wysokie. - Warszawskie ulice: m.in. Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Chmielna, obszar Starego Miasta to prestiżowe miejsca, gdzie gastronomia, rozrywka są stałymi elementami charakteru lokalizacji. To mieszkania idealne do wynajmu, a więc i zakup pod inwestycje. Zarówno osoby mieszkające przy ulicach, jak i potencjalni nabywcy nieruchomości mają świadomość tego, iż wartość nieruchomości w tym przypadku wynika przede wszystkim z prestiżu lokalizacji - mówi Adam Polanowski z Polanowscy Nieruchomości. Jeśli jednak ktoś szuka mieszkania na życie, powinien zastanowić się nad zakupem mieszkania przy dużych ulicach. - Nie widać większego problemu w przypadku ulic, gdzie zainstalowane są ekrany akustyczne. Gorzej jeśli taka ulica przebiega w śród budynków, szczególnie tych starszej generacji - słabo wyciszonych, z nieszczelnymi oknami. Wtedy hałas daje się we znaki mieszkańcom - mówi Jerzy Węglarz, Home Broker.

Rankingi warszawskich najgłośniejszych ulic

> Jerzy Węglarz, Home Broker:

1. Marszałkowska - na odcinku skrzyżowania z Trasą Łazienkowską (ceny starych kamienic w tym miejscu są o około 30 proc. niższe niż kilka ulic dalej). Od Pl. Konstytucji do ronda Daszyńskiego: 2 linie tramwajowe, autobusy, i dwa chodniki. W sumie sześć pasów. A odległość okien od ulicy bardzo mała.

2. Aleje Jerozolimskie - jest duże natężenie ruchu samochodowego w kierunku centrum w godzinach szczytu, w godzinach porannych od wschodu z Mostu Księcia Józefa Poniatowskiego, a od zachodu z kierunku Pruszkowa. Na odcinku od Placu Zawiszy w kierunku zachodnim ciągnie się linia tramwajowa, dodatkowo ulica krzyżuje się z Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem, Marszałkowską, Emilii Plater, Al. Jana Pawła II, Żelazną, Grójecką, Al. Prymasa Tysiąclecia, w tym przechodzi przez całe centrum miasta. Aleje Jerozolimskie są jedną z najdłuższych ulic stolicy.

3. Puławska - jest główną arterią komunikacyjną od strony południowej, łączy Warszawę z Piasecznem. W granicach stolicy ma 12,5 km długości. Przez większość odcinka w obie strony Puławską można jechać trzema pasami, a na całej długości jest przynajmniej dwujezdniowa z pasem rozdzielającym. Ze względu na długie, proste odcinki, często dochodzi tu do kolizji spowodowanych nadmierną prędkością. Puławska jest bardzo ruchliwa, szczególnie w godzinach szczytu, zarówno w jednym jak i w drugim kierunku. W okolicach metra Wilanowska przy Puławskiej zaczynają się zabudowania, do samego Placu Unii Lubelskiej.

4. Raszyńska - w dzień intensywny ruch cały czas, dodatkowo autobusy a w nocy wyścigi samochodowe no i całą dobę latają karetki na sygnale do szpitala na Banacha. Dodatkowo sytuację pogarsza zabudowa (zwłaszcza na odcinku Filtry- Plac Lotnika ) - domy stoją praktycznie przy samej ulicy, nie ma tam żadnego pasa zieleni - tylko wąskie chodniki, co daje efekt echa i potęguje wrażenie hałasu.

5. Armii Ludowej - jest częścią Trasy Łazienkowskiej, łączącej Pragę z Ochotą. Aleja znajduje się w jej centralnym odcinku, od Mostu Łazienkowskiego do Alei Niepodległości. Na całym odcinku nie ma sygnalizacji świetlnej, prowadzi tunelem i wiaduktami. Wokół niej jest duży hałas, ale ograniczony dzięki zagłębieniu ulicy poniżej poziomu terenu dookoła na odcinku na wysokości ulicy Marszałkowskiej i Metra Politechnika, ekranom akustycznym, czy małej liczbie budynków mieszkalnych, które byłyby położone w bezpośrednim sąsiedztwie arterii.

6 Al. Solidarności - tramwaje, autobusy, metro, wyjazd i wjazd na most, karetki, policja i latem motocykle!

7. Grójecka - na odcinkach, gdzie wymieniono tory jest znacznie lepiej niż było, ale ciągle panuje opinia, że to jedna z najgłośniejszych w Warszawie ulic. Tramwaje i autobusy dają w kość, zwłaszcza pisk hamulców na światłach i przystankach, duże natężenie ruchu przez cały dzień i wysoka, zwarta zabudowa po obu stronach właściwie przez całą długość ulicy powodują dyskomfort mieszkańców.

> Marcin Jańczuk, Metrohouse i Partnerzy:

1. Mazowiecka - hałas z klubów

2. Nowy Świat - jeden z głównych szlaków komunikacji imprezowej stolicy

3. Chmielna - kluby

4. Marszałkowska - ruch uliczny

5. Stare Miasto - obowiązkowy punkt na mapie turystycznej stolicy, ciągły hałas, zwłaszcza latem

6. Czerniakowska, Dolinka Służewiecka, Puławska - ruch uliczny plus latem amatorzy prędkości na motocyklach i w tuningowanych autach

7. Rondo Wiatraczna, Targowa, Grochowska - ruch uliczny

Najgłośniejsze obszary/dzielnice, wg mapy akustycznej Warszawy - zestawienie przygotował Home Broker:

1. Al. Prymasa Tysiąclecia w okolicy Lasku na Kole - 87 dB

2. Skrzyżowanie Mostu Grota-Roweckiego z Modlińską na Żeraniu - 88 dB

3. Trasa Toruńska na Białołęce - 80-85 dB

4. Rondo Zesłańców Syberyjskich 86 dB

5. Ostrobramska na Pradze Południe 82 dB

6. Trasa Siekierkowska 86 dB

7. Puławska, Al. Niepodległości, Al. Wilanowska na Mokotowie 83 dB

8. Armii Krajowej na Bielanach 87 dB. Po śród budynków mieszkalnych najgłośniejsze są Broniewskiego, Żeromskiego i Reymonta

9. Powstańców Śląskich na Bemowie 76-80 dB

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.