TOP 10 wśród deweloperów

Zamknęliśmy rok 2010, deweloperzy podsumują go za miesiąc, półtora. Nasza redakcja przeanalizowała sprzedaż mieszkań największych firm deweloperskich po trzech kwartałach i stworzyła ranking najlepszych spółek.

1. Dom Development

Pierwsze miejsce zajęła spółka Dom Development, która w trzech kwartałach sprzedała 974 mieszkania netto. Inwestor utrzymuje najwyższy wśród deweloperów udział w warszawskim rynku - w III kwartale 2010 roku wyniósł on 13,7 proc. Co ciekawe, pomimo pierwszego miejsca deweloper nie sprzedał największej liczby mieszkań, te dopiero są w budowie. Najlepszy wynik to efekt dużego zainteresowania klientów nowymi projektami na etapie tzw. "dziury w ziemi". W okresie od października zeszłego roku do września 2010 spółka wprowadziła do sprzedaży 10 nowych inwestycji (w sumie 2143 mieszkania). - Mocnymi fundamentami wzrostu Dom Development pozostają silna pozycja gotówkowa oraz duży bank ziemi, które zapewniają nam elastyczność w działaniu - mówił w zeszłym miesiącu Jarosław Szanajca prezes spółki. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się mieszkania popularne na osiedlach - Saska, Klasyków, Przy Ratuszu oraz mieszkaniowe osiedle w Miasteczku Regaty. Gorzej wygląda sprzedaż apartamentów w inwestycji Grzybowska 4 oraz domów jednorodzinnych. Najwięcej mieszkań spółka sprzedała w pierwszym kwartale - 343. Później było już nieco gorzej. W drugim kwartale nabywców znalazły 312 mieszkania, a w trzecim spółka sprzedała 319 mieszkań. O ile w pierwszym i drugim kwartale Dom Development dzierżył palmę pierwszeństwa to w trzecim kwartale spółka dała się wyprzedzić konkurencji. Lepszy wynik zanotowała firma J.W. Construction. Która z tych dwóch spółek wygra rywalizację przekonamy się już za kilka tygodni.

2. J.W. Construction

Drugie miejsce zajęła firma J.W. Construction. Spółka deweloperska kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego sprzedała w ciągu trzech kwartałów 901 mieszkań. Pod względem sprzedaży gotowych mieszkań firma jest zdecydowanym liderem na krajowym rynku. Wszystkie mieszkania są na ukończonych osiedlach, od początku roku spółka nie uruchomiła żadnego nowego projektu. Ale to ma się zmienić, przedstawiciele spółki zapowiadają uruchomienie kilku dużych projektów w ciągu najbliższych miesięcy m.in. w Warszawie, Łodzi i Gdyni. Ożywienie sprzedaży nastąpiło dopiero w drugim półroczu. W pierwszym kwartale deweloper znalazł chętnych na 286 mieszkań. Drugi kwartał był gorszy, firma sprzedała 270 mieszkań. Najlepszą sprzedaż inwestor zanotował w ostatnich trzech miesiącach. W lipcu, sierpniu i wrześniu nabywców znalazło 345 mieszkań (wynik brutto, bez uwzględnienia rezygnacji). Najlepszym miesiącem dla handlowców był wrzesień - sprzedali 121 mieszkań i lipiec - 117. Gorzej sprzedaż szła w kwietniu - 72 mieszkania i styczniu - 85 mieszkań.

3. Budimex Nieruchomości

W pierwszych trzech kwartałach przedsprzedaż mieszkań w Budimeksie Nieruchomości sięgnęła 729 lokali. Deweloper nie podał liczby rezygnacji. Najsłabszy pod względem sprzedaży był styczeń, a najlepszy - marzec. Trzecie miejsce spółka utrzymuje od początku roku. W pierwszych trzech miesiącach firma sprzedał 260 mieszkań. - Generalnie rok 2010 zaliczamy do bardzo udanych - mówi przedstawiciel spółki. - Niezmiennie największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do ok. 50 m kw. Zaobserwowaliśmy też w tym roku duże zainteresowanie mieszkaniami jednopokojowymi - dodaje. Największą popularnością wśród klientów cieszyły się apartamenty w warszawskiej inwestycji Murano. Zainteresowanie kupujących wzbudziły także nowe inwestycje m.in. osiedla "Myśliwska" oraz "Nad Wilgą II" w Krakowie, osiedle "Na Smolnej" w Poznaniu i osiedle "Wólczyńska" w Warszawie.

Czytaj również: Który deweloper sprzedał najwięcej?

4. Gant Development

W ciągu trzech kwartałów Gant sprzedał 685 mieszkań. W pierwszym kwartale firma sprzedała 168 mieszkań, a w drugim 236 lokali. Najlepszy wynik sprzedaży inwestor zanotował w trzecim kwartale, nabywców znalazło 281 mieszkań. Z kolei najlepszym miesiącem pod względem liczby sprzedanych mieszkań był czerwiec - 126 oraz wrzesień - 120. Najgorzej było w lutym, sprzedano wówczas 49 mieszkań. We wszystkich miastach największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwupokojowe do 55 m kw. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyła się Kaskada na Woli, pierwsza inwestycja tej spółki w Warszawie. Od kwietnia do września sprzedano 156 mieszkań. - Z monitoringu konkurencji na Woli wynika, że jest to najlepsza inwestycja pod względem sprzedaży mieszkań - przekonuje przedstawiciel spółki. Dobre wyniki odnotowano także we Wrocławiu. W pierwszym miesiącu kolejnego etapu inwestycji przy ul. Opolskiej spółka sprzedała 48 mieszkań.

5. Grupa Polnord

Pierwszy awans w naszym rankingu i to aż o trzy oczka. Po pierwszym kwartale Polnord znajdował się na ósmym miejscu z wynikiem 129 sprzedanych mieszkań. Po trzech kwartałach ma ich na koncie 559 (wynik netto). Wynik brutto był lepszy o prawie sto mieszkań, ale nie obyło się bez rezygnacji. Najwięcej, bo aż 38 anulacji było w drugim kwartale. Dla Polnordu drugi, a zwłaszcza trzeci kwartał był wyraźnie lepszy, ponieważ spółka wprowadziła do sprzedaży nowe inwestycje, przez co zwiększyła się oferta dla klientów. Zdaniem przedstawiciela spółki najlepiej sprzedawały się mieszkania małe i średnie. - Zwiększamy ofertę w najbardziej obecnie interesującym klientów segmencie mieszkań małych, na które otrzymują oni kredyty hipoteczne i które objęte są programem Rodzina na swoim. Podtrzymujemy zapowiedzi, że tegoroczna sprzedaż brutto wyniesie 800 albo nawet więcej mieszkań - mówi. Najlepszą sprzedaż handlowcy odnotowali w sierpniu, sprzedano 126 mieszkań netto. Najmniej mieszkań sprzedano w marcu. Nabywców znalazło wówczas 40 lokali. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się mieszkania w warszawskiej inwestycji "Ostoja Wilanów", gdzie sprzedano 205 lokali netto. W Gdańsku najlepiej sprzedawały się mieszkania w inwestycji "Wilanowska", a w Łodzi na osiedlu "City Park I". W trzecim kwartale w szczecińskiej inwestycji "Ku Słońcu" spółka sprzedała 26 mieszkań. W drugim kwartale spółka sprzedała 15 mieszkań w inwestycji "Leżena" w Nowosybirsku.

6. Rogowski Development

Niewiele gorszy wynik uzyskała grupa kapitałowa Rogowski Development. Inwestor po trzech kwartałach pochwalił się sprzedażą 524 mieszkań w Białymstoku i Warszawie. - Większość sprzedaży została zrealizowana na rynku białostockim, gdzie firma prowadzi wieloetapowe projekty jak choćby "Apartamenty Tysiąclecia" - zespół apartamentowy o podwyższonym standardzie czy "Słoneczne Tarasy" - osiedle z własnym, dwuhektarowym parkiem - mówi przedstawiciel spółki. Rynek warszawski w ofercie firmy to głównie dwie kameralne inwestycje - na Pradze i Mokotowie. Najlepszą sprzedaż spółka odnotowała w I kwartale - 204 mieszkania. Później było nieco gorzej. W drugim kwartale Rogowski Development sprzedał 186 mieszkań, a w trzecim 134 lokale. Inwestor zapowiada jednak ofensywę w przyszłym roku. - Najważniejsze dla nas inwestycje zaplanowaliśmy na rok 2011 - mówi Remigiusz Rogowski, prezes zarządu spółki. - Rozpoczniemy drugi etap inwestycji "Apartamenty Wilanowska" oraz nowe osiedle ekskluzywnych willi miejskich "Ogrody Potoki" - zapewnia. Obie inwestycje położone są na warszawskim Mokotowie i mają stanowią propozycję dla klientów poszukujących inwestycji "z wyższej półki". Oferowane apartamenty będą sprzedawane, jako wykończone zgodnie z życzeniami nabywców.

7. Grupa deweloperska Robyg

Inwestor sprzedał w ciągu trzech kwartałów 402 mieszkania. Największym zainteresowaniem klientów cieszyły się dwie inwestycje spółki, osiedle Zdrowa w Wilanowie (ok. 140 sprzedanych mieszkań) i City Apartments na Żoliborzu (ok. 120). Najlepszym miesiącem dla inwestora był maj - sprzedano wtedy 82 mieszkania. Oprócz dużej inwestycji w Gdańsku, Robyg rozpoczął budowę osiedla Kameralnego na warszawskim Bemowie. W pierwszym etapie powstanie osiedle czterech budynków na ponad 130 mieszkań. Po słabym starcie, w pierwszym kwartale sprzedano 100 mieszkań, w kolejnych dwóch kwartałach odnotowano większą sprzedaż. W listopadzie firma hucznie obchodziła 10 - lecie obniżając ceny stu mieszkań. Od kilku tygodni akcje spółki są notowane na GPW. Zarząd spółki twierdzi, że tegoroczne wyniki sprzedaży są bardzo dobre i zgodne z planami. - Jest to przede wszystkim efektem przygotowania bardzo dobrej oferty, odpowiadającej oczekiwaniom rynku w jego obecnym stanie. Wymagało to zarówno dogłębnych analiz, jak i elastyczności w podejmowaniu decyzji - czytamy w komunikacie.

8. Dolcan

Niewiele mniej, bo 400 mieszkań sprzedała firma Dolcan. Zdaniem przedstawicieli spółki najlepiej sprzedawały się mieszkania w ramach zlokalizowanej w podwarszawskich Ząbkach inwestycji Osiedle Powstańców oraz na Osiedlu Grabskiego w Lublinie i dwóch warszawskich inwestycjach - osiedlu Tęczowym i osiedlu Aleja Krakowska. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się mieszkania dwupokojowe o metrażu 45-50 m kw. oraz kawalerki o powierzchniach od 33 do 43 m kw. Nieco inaczej wyglądała sytuacja na osiedlu Skierniewicka na warszawskiej Woli. Tam sprzedano najwięcej mieszkań o metrażach od 53 do 72 mkw. Deweloper zapowiada ofensywę na przyszły rok. W czerwcu rozpoczął budowę dużego osiedla na pograniczu Włoch i Ochoty. W czwartym kwartale inwestor otrzymał pozwolenia na budowę dwóch z czterech osiedli mieszkań bezczynszowych w Warszawie. Kolejne cztery projekty są w przygotowaniu. - To nowość na rynku mieszkaniowym na tak dużą skalę, gdzie kupujący otrzymają namiastkę domu i nie będą musieli płacić czynszu - mówi przedstawiciel spółki. Klientów na mieszkanie z ogrodem bez comiesięcznych opłat nie brakuje. Tylko w jednej inwestycji na etapie dziury w ziemi zarezerwowanych zostało 15 proc. mieszkań, ale ich sprzedaż przypadła na czwarty kwartał.

9. Atal

Od początku roku firma Atal sprzedała 304 mieszkania. Najlepszy pod tym względem był pierwszy kwartał, gdy spółka sprzedała 108 mieszkań. W drugim kwartale odnotowano sprzedaż 97 mieszkań, a w trzecim 99 lokali. W Katowicach najlepiej sprzedawały się mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 45 do 55 m kw. W Łodzi zaś największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania trzypokojowe o powierzchni 65-68 m kw. W tym mieście najwięcej mieszkań sprzedano w marcu, od czerwca popyt zmalał. W Krakowie największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania wykończone. Rekordowym miesiącem był sierpień. Spółka sprzedała wówczas 17 lokali. Z kolei we Wrocławiu najważniejszym aspektem dla konsumentów jest cena. Inwestor przekonuje, że w tym mieście małe mieszkania, w tym kawalerki, sprzedawały się w pierwszej kolejności. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu sprzedaży w Krakowie. Pozytywnie zaskoczyła nas sprzedaż naszej nowej inwestycji - Ville Murano, gdzie większość domów z pierwszego etapu sprzedała sie w ciągu dwóch tygodni - mówi przedstawiciel firmy.

10. Ronson Development

Pierwszą dziesiątkę - z wynikiem 214 lokali netto - zamyka firma Ronson. Podobnie było po pierwszym kwartale, gdy inwestor sprzedał 85 mieszkań. W kolejnych kwartałach spółka sprzedała 73 mieszkania (w drugim) i 56 lokali (w trzecim). - Najwięcej mieszkań sprzedaliśmy w pierwszej połowie roku - było to 28-29 lokali miesięcznie. Niższa sprzedaż w drugiej połowie roku jest efektem znaczącego uszczuplenia oferty - mówi przedstawiciel spółki. W styczniu firma miała w ofercie ponad 270 mieszkań, w lipcu liczba ta spadła do 154. Najczęściej klienci kupowali mieszkania dwu- lub trzypokojowe o stosunkowo małej powierzchni. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszyły się mieszkania w dwóch ursynowskich projektach Nautica i Gemini. Kupowane były głównie dwupokojowe mieszkania za kwotę około 450 - 500 tys. zł, czyli w cenie 8 - 8,5 tys. zł brutto za m kw. Ronson także zapowiada ofensywę na najbliższe miesiące. W tym roku firma wprowadziła do oferty pięć nowych projektów - trzeci etap Imaginarium na warszawskich Bielanach (w marcu), Naturalis w Łomiankach (w lipcu). W sierpniu rozpoczęła się sprzedaż mieszkań w trzech projektach - Sakurze na Mokotowie, Verdis na Woli oraz Impressio, pierwszym projekcie spółki we Wrocławiu. Dzięki nowym inwestycjom oferta Ronsona zwiększyła się o blisko 430 mieszkań osiągając najwyższy poziom w historii spółki.

Poczekalnia

Apetyt na rywalizację z najlepszymi ma kilku znanych na warszawskim rynku deweloperów. W gronie najlepszych firm deweloperskich chcą się znaleźć grupa LC Corp, Marvipol Development, deweloper z francuskim kapitałem - spółka Bouygues Immobilier Polska.

Zobacz również:

Ogłoszenia Dom Development

Ogłoszenia Budimex Nieruchomości

Ogłoszenia Robyg

Ogłoszenia Ronson

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.