Ikea zacznie budować miasteczko handlowe

Zadrzewione uliczki, ławki, skwery i około 70 sklepów - tak ma wyglądać nowy projekt handlowy Ikei, do którego na zakupy będzie można pojechać za dwa lata.
Inwestor, czyli Inter Ikea Centre (właściciel sieci sklepów Ikea) otrzymał właśnie pozwolenie na budowę handlowego kompleksu pod nazwą Bulwary Poznańskie. - Decyzja uprawomocni się jeszcze w tym tygodniu - przewiduje Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Grupy Ikea w Polsce. - Pozwoli nam to na dokończenie etapu przygotowawczego do rozpoczęcia prac budowlanych - dodaje. Wbicie łopaty nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Ikea do czasu rozpoczęcia robót nie chce podawać terminu otwarcia swojego centrum. Rzeczniczka firmy informuje jedynie, że budowa miasteczka handlowego potrwa nie dłużej niż dwa lata. Prawdopodobnie więc na zakupy w Bulwarach Poznańskich będzie można dojechać także tramwajem. Do maja 2012 r. ma być bowiem gotowa nowa trasa tramwajowa na Franowo, której budowa rusza pod koniec roku. Jeden z przystanków będzie zlokalizowany w sąsiedztwie Bulwarów Poznańskich.

Kompleks handlowy Ikei ma się wyraźnie różnić od galerii handlowych, w których poznaniacy robią już zakupy. Zamiast jednego wielkiego obiektu ze punktami handlowymi i usługowymi, inwestor wybuduje na tyłach istniejącego sklepu Ikea całe handlowe miasteczko. Będą więc uliczki, skwery, zieleń, a nawet rzeźby czy fontanna. Nie zabraknie restauracyjek i kawiarenek z ogródkami na świeżym powietrzu.

Klienci, którzy przyjadą tu na zakupy samochodem, będą mogli zaparkować - jak w mieście - na miejscu postojowym przy ulicy lub na podziemnym parkingu. A do sklepów będzie się wchodziło wprost z ulicy. Będzie w nich można kupić zarówno odzież, obuwie, jak i sprzęt elektroniczny czy żywność.

Początkowo planowano, że na terenie Bulwarów powstanie około 100 sklepów. Ale ostatecznie Ikea musiała dostosować się do uchwalonego w ubiegłym roku miejscowego planu zagospodarowania terenów na Franowie i ograniczyć nieco całą inwestycję. Teraz zapowiada, że w miasteczku handlowym znajdzie się 70 sklepów. Jak dotąd firma podpisała umowy najmu z handlowcami na ponad 60 proc. lokali.

Na Bulwary Poznańskie Ikea wyda 240 mln zł.