Warszawskie Platinium Business Park rośnie

Firma Globe Trade Centre zaczyna budowę czwartego biurowca u zbiegu ulic Wołoskiej i Domaniewskiej w Warszawie. Będzie to 11-piętrowy budynek, prawie dwa razy wyższy od wcześniej wybudowanych
Czwarty biurowiec kompleksu Platinium Business Park zbuduje firma Warbud, której Globe Trade Centre zapłaci ok. 16 mln euro (ok. 65 mln zł). Budynek stanie od strony ul. Domaniewskiej. Zaprojektowali go architekci z pracowni Grupa 5. Będzie przypominać trzeci budynek kompleksu, powstały w tej samej pracowni. Ma to być prosty gmach, którego przeszklenia zostaną ujęte w szarografitową kratownicę. Znajdzie się w nim 12,5 tys. m kw. powierzchni wynajmu. Budynek będzie obsługiwany przez dwie klatki schodowe oraz pięć wind. Na parterze budynku został zlokalizowany hall główny wejściowy o wysokości dwóch kondygnacji, połączony z hallem windowym. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana jako biura typu "open space", z możliwością podziału na mniejsze jednostki. Można także urządzić biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondygnację. Biurowiec zostanie zaopatrzony w trzykondygnacyjny podziemny parking. Ma być gotowy za rok.

- Kompleks Platinium Business Park spełnia wszystkie warunki, jakie stawiają duzi najemcy poszukujący wysokiej klasy powierzchni biurowej z dobrą komunikacją, bogatym zapleczem usługowym oraz możliwością rozwoju w obrębie jednego parku biurowego - mówi Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC SA. Podkreśla, że trzy pierwsze budynki powstałe na tej działce są wynajęte prawie w stu procentach.

Jest jedna istotna różnica pomiędzy najnowszym budynkiem kompleksu a wcześniejszymi - będzie on mieć 11 pięter, a trzy poprzednie budynki były sześciopiętrowe. Początkowo GTC planowało, że cały park biurowy będzie się składać z pięciu sześciopiętrowych biurowców. Taką koncepcję zagospodarowania działki u zbiegu Domaniewskiej i Wołoskiej dla tej firmy opracowali architekci z pracowni JEMS. Oni też zaprojektowali charakterystyczne dwa pierwsze budynki od strony ul. Wołoskiej, które wyglądają jak zbudowane z poprzesuwanych szklanych kostek. Już w trakcie realizacji inwestycji deweloper doszedł do wniosku, że chciałby postawić wyższe budynki. Jednym z decydujących argumentów było to, że firma Sjalso, która ma grunt po sąsiedzku, dostała warunki zabudowy na biurowce 11-piętrowe. Dlatego GTC rozstał się z projektantami z JEMS i nawiązał współpracę z Grupą 5. Architekci z tej drugiej pracowni zapewniają, że z oryginalnej koncepcji zachowali rozplanowanie budynków. Jednak zamiast planowanych przez JEMS dwóch sześciopiętrowych biurowców, które miały mieć razem ok. 18 tys. m kw. powierzchni biurowej, powstaną trzy 11-piętrowe budynki mieszczące ok. 36 tys. m kw. biur. Po ich wybudowaniu cały kompleks będzie liczyć ok. 70 tys. m kw. - o 20 tys. więcej, niż początkowo planowano. Atutem Platinium Business Park pozostanie zaprojektowane już w pierwotnej koncepcji centralnie położone oczko wodne z małą kaskadą.