Centrum handlowe za miliard zł w Miasteczku Wilanów

Właściciel Pól Wilanowskich zakłada spółkę z firmą, która zbudowała Galerię Mokotów. Razem za miliard złotych zbudują centrum handlowe w Miasteczku Wilanów.
Mityczne handlowe śródmieście Miasteczka Wilanów od wczoraj jest o krok bliżej do realizacji. Mityczne dlatego, że o centrum handlowym na Polach Wilanowskich mówi się od ponad dekady. Na razie powstają tu jednak tylko domy (i Świątynia Opatrzności). W osiedlach tworzących kompleks Miasteczko Wilanów mieszka dziś już ponad dwa tysiące ludzi, którzy do dyspozycji mają tylko małe sklepiki w parterach domów. Po jakiekolwiek zakupy większe niż bułki czy butelka wina trzeba jechać albo do Sadyby Best Mall, albo do Galerii Mokotów.

- Jako firma tworząca Miasteczko Wilanów wiemy, jak bardzo potrzebne jest nowoczesne centrum handlowe w tej szybko rozrastającej się części miasta - zapewnił w środę Ryszard Krauze, przewodniczący rady nadzorczej Polnordu (należy do niej grunt na Polach Wilanowskich). I ogłosił założenie spółki joint venture z firmą Globe Trade Centre (zbudowała Galerię Mokotów, dziś jest właścicielem połowy udziałów w tym centrum handlowym). Obie firmy chcą wspólnie zbudować centrum handlowe na siedmiu hektarach położonych pomiędzy ulicami Klimczaka, Przyczółkową i Branickiego. Inwestycję, która według ich szacunków pochłonie miliard złotych, zamierzają zacząć w drugiej połowie tego roku.

- Cieszymy się, że to właśnie Polnord, firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej, będzie naszym partnerem. GTC wniesie do projektu swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji nowoczesnych obiektów handlowych, w tym doskonałe relacje z kluczowymi markami polskimi i międzynarodowymi - oświadczył Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC SA.

W sąsiedztwie nowej galerii znajdą się najbardziej zasobne dzielnice Warszawy, jak Wilanów, Sadyba, a także pobliski Konstancin-Jeziorna. Kilka miesięcy temu agencja Jones Lang LaSalle wskazała Pola Wilanowskie jako najbardziej atrakcyjną w Warszawie lokalizację budowy centrum handlowego.

Centrum handlowe ma mieć ok. 60 tys. m kw. powierzchni - mniej więcej tyle co Galeria Mokotów. Nad koncepcją handlowego śródmieścia Miasteczka Wilanów pracują projektanci z pracowni Mąka.Sojka.Architekci. Według wcześniejszych deklaracji Polnordu nie powstanie jeden wielki budynek - powierzchnie handlowo-usługowe mają być rozproszone na pierwszych dwóch kondygnacjach domów stojących przy pieszym placu. - Koncepcja dopiero się rodzi. Będzie oparta na analizie potrzeb ludzie i tego, co jest najmodniejsze - zapowiada Michał Świerczyński, wiceprezes Polnordu.

Przeczytaj także: Arkadia sprzedana za ponad 1,5 mld zł