Wojsko sprzedaje serce Pragi

Działka po historycznej praskiej stalowni i zbrojowni idzie na sprzedaż. Agencja Mienia Wojskowego chce za nią 44 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, co będzie mogło na niej powstać.
Po 90 latach wojsko przestanie władać terenem pomiędzy al. "Solidarności", Stalową i Szwedzką. 6,5-hektarowa działka schowana za wysokim murem to teren dawnej stalowni, od której wzięła nazwę ul. Stalowa i zbrojowni, gdzie przed wojną działało tajne centrum badawcze broni. Niedawno na murze pojawiło się ogłoszenie, że działka jest na sprzedaż.

Pozbywa się jej Agencja Mienia Wojskowego. Licytacja odbędzie się prawdopodobnie w kwietniu. Cena wywoławcza 44 mln zł. Niejasne jest jednak, co na działce może powstać. Plan zagospodarowania terenu Nowej Pragi, który obejmie stalownię, dopiero powstaje.

Wiadomo, że przyszły właściciel będzie musiał zachować zabytkową zabudowę wpisaną do rejestru. - Pod ochroną konserwatora jest mur i siedem z 31 budynków znajdujących się w części działki bliżej ul. Szwedzkiej - mówi Agnieszka Weigt z warszawskiego oddziału AMW. Powstający plan zakłada tu usługi kultury. Ewentualne nowe budynki będą mogły mieć do 20 m wysokości. Około 15 proc. powierzchni działki zarezerwowano pod Trasę Tysiąclecia, która - o ile kiedykolwiek powstanie - pobiegnie wiaduktem nad terenem stalowni.

Tajemnicą jest natomiast przeznaczenie pozostałych 60 proc. działki, bliżej torów i supermarketu Tesco. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że jeszcze we wrześniu koncepcja planu zagospodarowania zakładała tu handel wielkopowierzchniowy. A to oznaczałoby ogromny supermarket ledwie 3 km od Starego Miasta i trzeci na Pradze w promieniu kilometra.

Marek Mikos, dyrektor miejskiego biura architektury, zapewnia, że ten zapis z niego wypadł. Teraz mówi się o centrum targowo-konferencyjnym i budynkach mieszkalnych. Formalnie brzmi to tak: "Usługi obsługi biznesu w zakresie wystawiennictwa, organizacji konferencji i targów, finansów i przeznaczeniu dopuszczalnym pod zabudowę mieszkalnictwa zbiorowego". Dopuszczalna wysokość domów to 25 m.

Kiedy będzie gotowy plan, nie wiadomo. Musi być wyłożony do publicznej wiadomości i poddany konsultacjom społecznym. Potem zagłosują nad nim radni: najpierw Pragi, a potem Warszawy.

Tajemne tunele i duch dawnej Pragi
Pod terenem dawnej stalowni rozciąga się sieć podziemnych tuneli. To pamiątka po Zbrojowni nr 2, która mieściła się tu między 1924 a 1939 r. Polscy wojskowi opracowywali w niej nowe rodzaje broni, w tym słynny karabin przeciwpancerny Maroszka. W tunelach odbywały się próbne strzelania. W 2008 r. inwentaryzację w dużej mierze zasypanych podziemni przeprowadziła Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami PTTK. Znaleziono m.in. drewniany kulołap.
Historia tego terenu jest jednak znacznie dłuższa. W 1879 r. spółka Lilpop, Rau i Loewenstein uruchomiła tu Warszawską Fabrykę Stali. Powstawało tu ponad 80 proc. szyn produkowanych w Królestwie Polskim. Potężna stalownia nadawała przemysłowy charakter tej części Pragi.Przeczytaj także: Różyc nie KDT. Wojny nie będzie - kupcy ustąpiliPraga Północ