Nie kupuj nieocieplonego mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Nie opłaca się kupować mieszkań w blokach z wielkiej płyty, które nie są ocieplone, wynika z raportu Home Broker. Co więcej, z kosztów ocieplenia mieszkańcy rzadko zdają sobie sprawę. Ogrzanie 2-pokojowego M może kosztować 2,5 tys. zł rocznie
Z wyliczeń Home Broker wynika, że właściciele ocieplonych bloków płacą za ogrzewanie średnio dwa razy mniej niż ci, którzy mieszkają w blokach nieocieplonych. W porównaniu z mieszkaniami, budowanymi w nowocześniejszej technologii monolitycznej wielka płyta wypada jeszcze bardziej blado, bo różnica kosztów ocieplenia wynosi tu 120 proc.

Cierpło ze starych budynków ucieka głównie przez okna, dach i ściany.

Home Broker przeanalizował ceny ogrzewania mieszkań w warszawskich spółdzielniach z 12 ostatnich miesięcy. Z wyliczeń tych wynika, że za ogrzewanie 1 m. kw. w blokach żelbetonowych, budowanych w technologii monolitycznej płaci się w stolicy średnio 22 zł. W ocieplonym bloku z wielkiej płyty ogrzanie 1 m. kw. jest o 13,6 proc droższe i kosztuje 25 zł (mowa tu nie tylko o płożeniu warstwy styropianu, ale także o ociepleniu dachu i wymianie okien). Ogrzanie 1 m. kw. w niezmodernizowanym bloku kosztuje 49 zł.

Właściciele mieszkań z reguły nie zdają sobie sprawy z całkowitych kosztów, (które w przypadku mieszkania 50-metrowego w ciągu roku mogą sięgnąć 2450 zł) bo są one wliczane do czynszu proporcjonalnie przez cały rok.

Technologia w jakiej wzniesiono budynek Szacunkowy roczny koszt ogrzania m2 mieszkania
Wielka płyta ocieplona 25 zł
Wielka płyta nieocieplona 49 zł
Monolityczna - nowoczesna 22 zł


Źródło: szacunek na podstawie danych z wybranych spółdzielni mieszkaniowych (Home Broker)