Państwo dorzuci do kredytów

Najpewniej od stycznia łatwiej będzie o kredyt mieszkaniowy, w którego spłacie pomaga państwo. Od kwietnia budżet zacznie dopłacać także do niektórych remontów.
Sejm przyjął w piątek w ostatecznym kształcie nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ta pierwsza złagodzi warunki uzyskania budżetowej dopłaty, dzięki której rodzina zaciągająca kredyt mieszkaniowy płaci przez osiem lat mniej więcej o połowę niższe odsetki. Wtedy taki kredyt, mimo że złotowy, jest tańszy od najtańszego kredytu we frankach szwajcarskich.

Więcej mieszkań z dopłatą

Sęk w tym, że dziś, aby dostać budżetową dopłatę, trzeba spełnić kilka ustawowych wymogów. Przede wszystkim znaleźć mieszkanie, którego cena (w przypadku domu - koszt budowy) nie przekroczy o więcej niż 30 proc. GUS-owskiego wskaźnika kosztu budowy w województwie lub mieście wojewódzkim. Nowela podniesie ten wskaźnik o 40 proc., a wtedy dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą wzrośnie. Na przykład w Warszawie - jak nam policzyła firma doradcza Reas - będzie objęte nią niemal co czwarte nowe mieszkanie i co dziesiąte używane (w cenie do 7,1 tys. zł za m kw.).

Nowela wprowadzi też inne istotne udogodnienie - ci, którzy wskutek wzrostu oprocentowania kredytów mają za niską zdolność kredytową, będą ją mogli poprawić, korzystając ze wsparcia np. rodziców czy rodzeństwa.

Dopłata do dociepleń i remontów

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów zastąpi obecną, obowiązującą od 1999 r., ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ta zakłada wsparcie jedynie dla przedsięwzięć przynoszących oszczędności energii cieplnej - nagrodą jest premia, która umożliwia inwestorowi spłatę aż 25 proc. kredytu na ten cel. W nowej ustawie ta premia ma być zmniejszona do 20 proc. Wprawdzie dojdzie premia remontowa (w tej samej wysokości), ale będą nią objęte wyłącznie kamienice wybudowane przed 1961 r. Prywatni właściciele czynszówek dostaliby na spłatę kredytu dodatkowo premię kompensacyjną za okres, w którym państwo reglamentowało czynsze (od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r.).

Dodajmy, że wdrożony ustawą program remontowy jest adresowany do prywatnych właścicieli czynszówek (wyłącznie osób fizycznych), wspólnot mieszkaniowych z większościowym udziałem indywidualnych właścicieli oraz spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, które przejęły np. od gmin stare czynszówki. Z kolei o premię termomodernizacyjną mogą ubiegać się nie tylko właściciele bądź zarządy budynków mieszkalnych (także jednorodzinnych), ale także m.in. budynków zbiorowego zamieszkania, czyli np. akademików i noclegowni, a dzięki przyjętej wczoraj przez Sejm poprawce Senatu - plebanii, klasztorów i domów zakonnych. Inna przyjęta wczoraj przez Sejm poprawka Senatu uwalnia indywidualnych inwestorów od płacenia podatku dochodowego od uzyskanej premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej.

Obydwie ustawy musi jeszcze podpisać prezydent. Pierwsza wejdzie w życie po 14 dniach od ukazania się w Dzienniku Ustaw. Vacatio legis ustawy remontowej wynosi trzy miesiące.