Akademia Medyczna sprzeda hotel pielęgniarek

Senat AM zdecydował w czwartek o sprzedaży dawnego hotelu pielęgniarskiego przy ul. Ślężnej.

Mieszkańcy miniosiedla przy Ślężnej już wcześniej wiedzieli o planach władz uczelni. Obawiali się, że akademia sprzeda budynki za ich plecami, a oni nie będą mogli wykupić mieszkań, które zajmują od lat. - Mówiło się, że kupi nas Impel, który siedziba jest obok, albo nawet Leszek Czarnecki - mówi jeden z lokatorów.

W blokach z połowy lat 80. mieszka dzisiaj ponad 250 rodzin pielęgniarek, z których duża część pracuje w szpitalach Akademii Medycznej. Większość lokatorów nie ma umów najmu, media rozliczane są zbiorczo przez administrację, a mieszkańcy mieli spore problemy z zameldowaniem się przy Ślężnej.

- Od dawna walczyliśmy o normalne umowy najmu. Władze uczelni ciągle nas zbywały, choć już prawie dziesięć lat temu prawie 90 procent z nas zadeklarowało, że chce wykupić mieszkania - mówi Elżbieta Dzik, jedna z lokatorek.

Starania pielęgniarek popierał Rzecznik Praw Obywatelskich, w sprawę zaangażowali się posłowie i radni. - Ludzie od lat nie robili dużych remontów i nie odnawiali mieszkań, bo nie czuli się na swoim - mówi Bartłomiej Nowotarski, wrocławski radny.

W marcu 2008 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu zadecydował, że Akademia Medyczna jest zobowiązana do podpisania z Elżbietą Dzik oficjalnej umowy o najmie mieszkania. Kolejnych kilkudziesięciu lokatorów budynków przy Ślężnej zapowiedziało złożenie podobnych pozwów.

- Ten wyrok sprawił, że akademia stała się w gruncie rzeczy kamienicznikiem, a takiego rozwiązania nie ma w statucie uczelni. Dlatego musieliśmy zdecydować, co dalej z budynkami przy Ślężnej - mówi Artur Parafiński, kanclerz Akademii Medycznej. - Dzisiaj jeszcze nie wiadomo, komu je sprzedamy. Nie wykluczamy, że mieszkania będą mogli kupić obecni lokatorzy. Zdaniem senatorów uczelni transakcja nie powinna być przeprowadzona z krzywdą dla mieszkańców.

Rektor powoła specjalny zespół, który przygotuje całą operację. Na sprzedaż budynków musi się jeszcze zgodzić Ministerstwo Skarbu.

Ile może kosztować działka wraz z budynkami? W ubiegłym roku biegły wycenił je na około 42 mln zł.

- Jeśli ceny mieszkań nie przekroczą 200 tys. zł za dwupokojowe mieszkanie, to pewnie wiele osób zdecyduje się na ich wykupienie - mówi Elżbieta Dzik.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.