Polnord szykuje się na biurowce w Petersburgu

Kompleks biurowców za 800 mln dol. chce budować w Sankt Petersburgu firma deweloperska Polnord kontrolowana przez Prokom Investments, fundusz inwestycyjny Ryszarda Krauzego.


List intencyjny o budowie kompleksu biurowców w Sankt Petersburgu Polnord podpisał z Russkije Samocwiety, największą firmą jubilerską w Rosji, która kontynuuje tradycje warsztatów Carla Fabergé, w których produkowano słynne jaja wielkanocne dla carskiej rodziny. Na działce w samym centrum Petersburga Russkije Samocwiety chcą wybudować kompleks biurowców na wynajem. Jak do projektu trafił Polnord? Wspólnikiem i szefem rady dyrektorów rosyjskiej firmy jest Siergiej Dokuczajew. Ten przedsiębiorca jest jednocześnie prezesem rosyjskiego banku Lanta, który specjalizuje się w obsłudze kopalni złota i firm jubilerskich. Od trzech lat Lanta Bank prowadzi wiele interesów z grupą Prokom - m.in. finansuje budowę rosyjskiej fabryki farmaceutyków spółki Bioton kontrolowanej przez Prokom i jest udziałowcem spółki w Rosji, która szuka ropy na Syberii wraz z Petrolinvestem, kolejną firmą z grupy Prokom.

W radzie dyrektorów Lanta Bank zasiada Ryszard Krauze i grupa Prokom Investments ma być pośrednio także wspólnikiem rosyjskiego banku - jak nas informowała w tym roku jedna ze spółek grupy.

Lanta Bank i Polnord mają po połowę udziałów rosyjskiej firmy deweloperskiej PLP Development Group, która realizuje kilka projektów budowy osiedli mieszkaniowych w Rosji. PLP Development i Russkije Samocwiety mają stworzyć też spółkę do budowy biurowców w Petersburgu, jeśli projekt zostanie zatwierdzony.