PO ma pomysł na tanie mieszkania

Platforma Obywatelska zaproponuje nowy projekt budownictwa komunalnego i socjalnego oparty na współpracy gmin i inwestorów prywatnych - pisze ?Dziennik".
PO zamierza wykorzystać istniejące już przepisy pozwalające gminom wynajmować mieszkania od prywatnych właścicieli i podnajmować je taniej osobom prywatnym. Obecnie jednak zgodnie z prawem gminy mogą podpisywać umowy na wynajem jedynie mieszkań już wybudowanych. PO zamierza rozszerzyć przepisy na mieszkania w budowie. Po ich zakończeniu zaczęłaby obowiązywać wieloletnie umowy na dzierżawę lokalów przez gminę. Projekt ma się opierać na przepisach kodeksu cywilnego, nie zaś na ustawie o partnerstwie prywatno-publicznym.

Mieszkania powstawałyby na gruntach należących do gminy i prywatnych. Deweloperzy byliby wybierani w przetargu, natomiast potencjalni lokatorzy wyznaczani przez opiekę socjalną.

Zdaniem "Dziennika" projekt PO umożliwiłby gminom rozwiązanie problemów mieszkaniowych bez angażowania własnego kapitału i zmniejszania swojej zdolności kredytowej.

Jednak jak ocenia pytany przez gazetę Jacek Bielecki z zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich projekt może być trudny do zrealizowania. - Przy obecnych cenach mieszkań budowa pod wynajem nie specjalnie się opłaca, bo stawki czynszowe są stosunkowo niskie. - uważa.