VIP-ów energetyki pociąga branża budowlana

Leszek Juchniewicz, dotychczasowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki, został nowym prezesem giełdowej spółki budowlanej Mostostal Zabrze. To już kolejny VIP polskiej energetyki, którego skusiła rozkwitająca u nas branża budowlana.
Przez dziesięć lat Leszek Juchniewicz był szefem Urzędu Regulacji Energetyki, jedną z najbardziej wpływowych osób w tej branży. Od jego podpisu zależały dochody firm energetycznych, bo to URE zatwierdza cenniki za gaz ziemny i elektryczność. W ostatnim dniu lipca premier Jarosław Kaczyński bez podania powodu odwołał Juchniewicza z kierowania URE.

We wtorek Juchniewicz został powołany na prezesa firmy budowlanej Mostostal Zabrze. Głównym akcjonariuszem tej giełdowej spółki jest przedsiębiorca Zbigniew Opach (w biogramie podaje, że ma tytuł złotnika, a od 1991 r. jest "aktywnym uczestnikiem rynku kapitałowego w Polsce"). - Mostostal Zabrze to dobra spółka, a praca jest interesująca - powiedział nam Leszek Juchniewicz o swojej nowej posadzie. Swoich planów rozwoju firmy nowy szef Mostostalu Zabrze jeszcze nie ujawnia, bo - jak mówi - "dopiero rozpoznaje spółkę", ale przyznaje, że jego kontakty w energetyce mogą sprzyjać rozwojowi Mostostalu w tej właśnie branży. Juchniewicz, z zawodu ekonomista, był już wiceministrem prywatyzacji i skarbu w rządach SLD-PSL, prezesem Banku Spółdzielczego Rzemiosła i wiceprezesem Polskiego Banku Inwestycyjnego.

Juchniewicz to nie pierwszy VIP z energetyki, który zmienił branżę na budowlaną. Pod koniec sierpnia prezesem Elektromontażu Export został Marek Kossowski, który w rządzie Leszka Millera był wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za energetykę, a od 2003 do 2005 r. był prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Elektromontaż Export zajmuje się głównie produkcją urządzeń elektrycznych, ale także usługami montażowymi i instalacyjnymi w elektroenergetyce. - Budowa i modernizacja linii energetycznych to jeden z kierunków dalszego rozwoju spółki - przyznaje Marek Kossowski. Ale na razie musi się skupić na sanacji spółki, która zabiega o układ z wierzycielami po ogłoszeniu upadłości.

Jeszcze wcześniej budownictwo przyciągnęło byłych prezesów polskich koncernów paliwowych. Konrad Jaskóła, który w latach 90. był szefem Petrochemii Płock, od 2001 r. jest prezesem holdingu Polimex-Mostostal (do 2004 r. - Polimex-Cekop), działającego we wszystkich praktycznie działach budownictwa. Do grupy Polimeksu należy spółka budowlana Energomontaż Północ, której prezesem od dwóch lat jest Włodzimierz Dyrka - w latach 1991-2000 szef Rafinerii Gdańskiej, głównego konkurenta Petrochemii Płock.