Mieszkanie typu Basement - co się za tym kryje?

W większości ofert sprzedaży mieszkań, można znaleźć informacje o przynależnej piwnicy bądź komórce lokatorskiej. To samo z resztą, dotyczy również mieszkań na wynajem. Mieszkanie typu basement to ZUPEŁNIE coś innego. To lokal którego integralną częścią, a czasami wręcz diamentem w koronie, jest własnie pomieszczenie kryjące się poniżej parteru.
Nie tylko dla wampira.
Większości ludzi, mieszkanie w piwnicy kojarzy się z brakiem słońca i widokiem jak z kaplicy. A to często, niedoceniona powierzchnia mieszkania w której nie tylko można trzymać słoiki. To dodatkowe metry które możemy niemal dowolnie zaaranżować. Równie dobrze, te dodatkowe metry mogą zostać salą do ćwiczeń, salą kinową, pokojem gościnnym bądź gabinetem.
Największa obawa przed wykorzystaniem piwnicy do celów mieszkaniowych to strach przed nadmierną wilgotnością oraz brakiem światła. W pierwszym przypadku wystarczy przeprowadzić właściwą izolację i dokładnie zabezpieczyć fundament oraz ściany przed oddziaływaniem wód gruntowych. Niestety, głębszy fundament oraz prace związane z dokładniejszym (niż standardowe) izolowaniem przekładają się również na koszty związane z kupnem takiej nieruchomości. Przyjąć można iż za metr kwadratowy powierzchni użytkowej piwnicy musimy zapłacić dwa razy więcej.
Natomiast brak światła słoneczniego także można rozwiązać. Poprzez zamontowanie dużych świetlików (jeżeli istnieje taka możliwość) bądź dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu. Inną sprawą, jest to iż na przykład sala kinowa nie wymaga aż takich inwestycji w oświetlenie ponieważ lekki półmrok w takich pomieszczeniach jest wręcz porządany.
O czym pamiętać?
Uwagę należy zwrócić na właściwe wietrzenie takiego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku wentylacja mechaniczna, w pełni zautomatyzowana. Niezeleżnie od jakości izolacji, brak przepływu powietrza szybko zniszczy ściany i doprowadzi do zawilgocenia pomieszczenia. Co szybko doprowadzi do zagrzybienia ścian wewnętrznych.
Oferta deweloperów
Istnieje tendencja budowania ?do góry?, a lokale z antresolą nie są już żadną nowością, jak w latach 90-tych. Mieszkania typu basement dopiero wchodzą do ofert deweloperów. Do tej pory unikano takich rozwiązań ze względu ryzyko. Budowa takich lokali jest trudniejsze, z powodu dużo głębszych fundametów które dodatkowo należy wykonać w systemie schodkowym. A ponadto, obawiano się braku zainteresowania ze stron klientów tego typem zabudowy. Na szczeście ta sytuacja się pomału zmienia. Mieszkania typu basement możemy znaleźć na przykład w ofercie LC Corp, osiedle Przy Srebrnej będzie posiadało lokale typu basement oraz standardowe antresole.
Suterena ? sutener
Suterena bądź suteryna to pomieszczenie w budynku ulokowane poniżej parteru, przewidziane na małe mieszkanie bądź warsztat. Przez wielu kojarzone z prostytucją. Wszystko przez podobieństwo do słowa ?sutener? które oznacza alfonsa. Jedno z drugim nie miało jednak związku. W XIX wieku w suterenach, ze względu na tańszy najem, często mieszkały wdowy oraz kobiety samotnie wychowujące dzieci. Co dodatkowo kolorowało przekaz.
Suterena ? sutener
Suterena bądź suteryna to pomieszczenie w budynku ulokowane poniżej parteru, przewidziane na małe mieszkanie bądź warsztat. Przez wielu kojarzone z prostytucją. Wszystko przez podobieństwo do słowa ?sutener? które oznaczało alfonsa. Jedno z drugim nie miało jednak związku. W XIX wieku w suterenach, ze względu na tańszy najem, często mieszkały wdowy oraz kobiety samotnie wychowujące dzieci. Co dodatkowo wpływało na przekolorowany przekaz.

Nie tylko dla wampira

Większości ludzi, mieszkanie w piwnicy kojarzy się z brakiem słońca i widokiem jak w kaplicy. A to często, niedoceniona powierzchnia mieszkania w której nie tylko można trzymać słoiki. To dodatkowe metry które możemy niemal dowolnie zaaranżować. Równie dobrze, te dodatkowe metry mogą zostać salą do ćwiczeń, salą kinową, pokojem gościnnym bądź gabinetem.


Największa obawa przed wykorzystaniem piwnicy do celów mieszkaniowych to strach przed nadmierną wilgotnością oraz brakiem światła. W pierwszym przypadku wystarczy przeprowadzić właściwą izolację i dokładnie zabezpieczyć fundament oraz ściany przed oddziaływaniem wód gruntowych. Niestety, głębszy fundament oraz prace związane z dokładniejszym (niż standardowe) izolowaniem, przekładają się również na koszty związane z kupnem takiej nieruchomości. Przyjąć można, iż za metr kwadratowy powierzchni użytkowej piwnicy musimy zapłacić dwa razy więcej.


Natomiast brak światła słonecznego także można rozwiązać. Poprzez zamontowanie dużych świetlików (jeżeli istnieje taka możliwość) bądź dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu. Inną sprawą jest to, iż na przykład sala kinowa nie wymaga aż takich inwestycji w oświetlenie ponieważ lekki półmrok w takich pomieszczeniach jest wręcz pożądany.

O czym pamiętać?

Uwagę należy zwrócić na właściwe wietrzenie takiego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku wentylacja mechaniczna, w pełni zautomatyzowana. Niezeleżnie od jakości izolacji, brak przepływu powietrza szybko zniszczy ściany i doprowadzi do zawilgocenia pomieszczenia. Co szybko doprowadzi do zagrzybienia ścian wewnętrznych.

Inną rzeczą którą należy przemyśleć bardzo dokładnie, jeszcze na etapie projektu, to wysokość pomieszczenia oraz szerokość schodów. Mieszkanie typu basement musi posiadać bezpośrednie zejście do poziomu -1. A wysokość pomieszczenia powinno mieć przynajmniej 2,5 metra wysokości.

 Fot. Wikia commons

Oferta deweloperów

Istnieje tendencja budowania ?do góry?, ale lokale z antresolą nie są już żadną nowością, jak w latach 90-tych. Apartamenty typu basement dopiero wchodzą do ofert deweloperów. Do tej pory unikano takich rozwiązań ze względu na ryzyko. Budowa takich lokali jest trudniejsze, z powodu dużo głębszych fundamentów które dodatkowo należy wykonać w systemie schodkowym. A ponadto, obawiano się braku zainteresowania ze stron klientów tego typem zabudowy. Na szczęście ta sytuacja się pomału zmienia. Mieszkania typu basement możemy znaleźć na przykład w ofercie LC Corp, osiedle Przy Srebrnej będzie posiadało lokale tego typu oraz standardowe antresole.

Więcej o: