EKO - Ekologicznie ekonomiczni

Kiedyś, budownictwu ekologicznemu przypisywano głównie alternatywne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej. Dzisiaj, jest to definicja dużo bardziej rozwinięta. Budowanie ekologiczne obecnie polega również na jak najoszczędniejszym korzystaniu z wody bądź ogrzewania wnętrza. Ekologiczne, coraz częściej można zamiennie używać ze słowem ekonomiczne. Deweloperzy o tym wiedzą!

Ekologiczni

Nikogo nie trzeba przekonywać do postaw ekologicznych. Większość z nas, już od dłuższego czasu segreguje odpady, wyłącza ładowarki i urządzenia elektryczne podczas wychodzenia z domu czy kupuje energooszczędne pralki i lodówki. To są sposoby wpływania na nasze środowisko w skali mikro. Ale uważni konsumenci mogą ratować środowisko także w skali makro. Na przykład poprzez uważne wybranie mieszkania, na osiedlach które dbają o ekologię.

Ekonomiczni

Co bardzo ważne. Bycie ekologicznym bardzo często jest również ekonomiczne. I choć zazwyczaj trzeba za dane rozwiązanie zapłacić więcej, to z czasem inwestycja się zwraca, ponieważ im dłuższy czas użytkowania, tym większe oszczędności udaje się wygenerować. A dodatkowo, oszczędzamy na rachunkach. Powszechnie wiadomo, że pieniądz zaoszczędzony to pieniądz zarobiony.

 fot. Domiporta.pl

Transport

Co dzisiaj w ofercie, mają ekologiczne osiedla? I jak to się przekłada na ratowanie środowiska? Jedną z najważniejszych rzeczy jest transport i infrastruktura. Pojawiają się deweloperzy którzy na terenach nowo powstających inwestycji zakładają stacje dokujące dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Innym rozwiązaniem jest budowanie osiedli blisko węzłów komunikacyjnych, dzięki czemu łatwo jest się przemieszczać komunikacją miejską.

Deweloperzy stawiają na rowery! Trend który się utrzymuje, to zdecydowanie posiadanie roweru. Nie dziwi więc fakt, iż niektórzy oprócz zwyczajnych wózkowni czy komórek lokatorskich udostępniają dla mieszkańców również specjalne stacje dla rowerów. Aby każdy jednoślad był przechowywany bezpiecznie i w odpowiednich warunkach. Zwłaszcza, iż w naszej strefie klimatycznej, sezon rowerowy nie trwa cały rok.

 fot. Domiporta.pl

Budowa

Już nie raz pisaliśmy o ekologicznych sposobach budowy. Niektórzy deweloperzy, jak na przykład DOM-EKO, stawiają na naturalne materiały budowlane. Parkowa Aleja zbudowana będzie w 100% naturalnej cegły wapienno-piaskowej oraz przyjaznych środowisku materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego. Oba te rozwiązania zapewniają doskonałą izolację termiczną, oraz chronią przed upałem w lecie i utratą ciepła w zimie.

...i użytkowanie

Bardzo ważne dla ekologii, jest również późniejsze użytkowanie obiektu. Jak to wygląda w skali makro? Przykładem dobrego rozwiązania jest osiedle Shiraz Trio. Część oświetlenia na osiedlu będzie zasilane energią solarną. Natomiast podlewanie ogródków i terenów wspólnych zostały zaprojektowane z wykorzystaniem wody deszczowej gromadzonej w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku. Takie działanie wpłynie nie tylko korzystanie na rachunki przy zachowaniu tego samego standardu, ale również będzie postawą proekologiczną.

 fot. Domiporta.pl

Bądźmy EKO

Wszystkie te rozwiązania coraz częściej są spotykane u deweloperów, którzy do budowy osiedli podchodzą nie tylko ekonomicznie, ale również ekologicznie. Podczas wyboru mieszkań z rynku pierwotnego warto zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt. Mieszkanie jest zawsze inwestycją na całe życie. Zadbajcie o to, by była to inwestycja nie szkodząca środowisku.