Ceny mieszkań w Trójmieście - najdroższy Sopot

Trójmiasto to bardzo ciekawy i niejednorodny rynek mieszkaniowy, gdzie można znaleźć zarówno szeroką ofertę mieszkań tanich - choćby na gdańskich osiedlach mieszkaniowych z wielkiej płyty, ale też nie brak prestiżowych lokalizacji, gdzie ceny należą do najwyższych w Polsce.

Rynek mieszkaniowy Trójmiasta cechuje się dużym zróżnicowaniem. Na tle innych wiodących aglomeracji średnie ceny mieszkań nowych, jak i używanych co prawda nie są najwyższe, ale jak już wspomnieliśmy - na pewno cechuje je duża rozpiętość.

Trójmiasto jako całość oferuje sporą liczbę atrakcyjnych lokalizacji, gdzie ceny mieszkań są wywindowane - ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu, jednej z najdroższych lokalizacji w Polsce, czy też Orłowa w Gdyni.

Jeśli chodzi o Gdańsk - ceny mieszkań zarówno nowych, jak i używanych w ciągu roku poszły tu wyraźnie do góry. To właśnie Gdańsk zanotował najwyższe wzrosty cen mieszkań spośród wszystkich wiodących rynków (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań). Wg NBP mieszkania używane w I kw. 2014 kosztowały tu niecałe 4800 zł/ mkw. wobec 5400 zł w I kw. 2015, natomiast nowe 5500 zł/ mkw. wobec 5900 zł na początku tego roku. Rynek pierwotny w Gdyni jest nieco tylko tańszy - średnia cenowa wg NBP wynosiła w I kw. 2015 - 5800 zł/ mkw. Indeks hedoniczny cen mieszkań NBP na gdańskim rynku wtórnym pokazuje, że rok do roku podrożały one o ponad 6 proc. i jest to najwyższa dynamika wzrostów spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

Do najdroższych gdańskich lokalizacji należy oczywiście Stare Miasto, zwłaszcza w dobrze utrzymanych zabytkowych kamienicach. Ceny nieruchomości przy ul. Długiej, Ogarnej czy Szafarni potrafią kształtować się nawet na poziomie 13 - 15 tysięcy złotych, a średnia cen ofertowych dla gdańskiego Starego Miasta to około 8 tys. zł. Drogie dzielnice to również Przymorze, Aniołki, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka, Jelitkowo.

Najtańsze mieszkania znajdziemy natomiast w Orunii, Rudnikach, Olszynce, Stogach. Średnia cenowa wynosi tu około 4800 zł, ale mieszkania można kupić już za 4300 zł. Z reguły chodzi o wielką płytę z czasów PRL.

Na rynku pierwotnym - jak już wspomnieliśmy - ceny transakcyjne są średnio o około 500 zł za metr kwadratowy wyższe. Stolica Pomorza cechuje się też dużą dostępnością mieszkań z dopłatą MDM. Limit ceny metra kwadratowego mieszkania wynosi 5300 zł, a więc blisko średniej cenowej. Z tego powodu wykorzystanie MDM jest w Gdańsku - oprócz Warszawy i Poznania najwyższe spośród miast wojewódzkich. Wg REAS w zeszłym roku do programu kwalifikowała się blisko połowa mieszkań. Eksperci potwierdzają widoczną prawidłowość - tam gdzie dostępność MDM jest duża, tam też można zauważyć przełożenie na ogólny wzrost poziomu cen.

Warto również zaznaczyć, że obecnie w Trójmieście popyt przewyższa podaż nowych mieszkań. Wg REAS liczba lokali wprowadzonych do sprzedaży w I kw. 2015 wyniosła około 5 tysięcy. To więcej niż w Poznaniu i Łodzi, choć mniej niż w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Z tego powodu czas potrzebny do sprzedaży obecnej oferty jest najkrótszy spośród wiodących miast i wynosi 3,6 kwartałów. W Trójmieście - jak podaje REAS - spadła również liczba mieszkań gotowych, będących w sprzedaży u deweloperów.

Na koniec jeszcze kilka zdań o topowych lokalizacjach poza Gdańskiem. Jednym z najdroższych mieszkaniowo miast w kraju jest oczywiście Sopot. Ofertowe ceny na rynku wtórnym wynoszą tu około 8,5 tysiąca złotych. Te z rynku pierwotnego kształtują się na poziomie 9 tysięcy za metr. Warto wskazać również na uwielbiane przez turystów Orłowo w Gdyni, gdzie stawki są zbliżone do sopockich.

 

http://pprn.pl/wp-content/uploads/2011/03/Logo-WGN.jpg


http://pprn.pl/wp-content/uploads/2011/03/Logo-WGN.jpg