Coraz więcej pięknych obiektów zabytkowych w Polsce

Każdego roku na polski rynek trafia co najmniej kilkanaście wyremontowanych pałaców, dworów i zamków. Odkąd są na takie inwestycje pieniądze unijne, cieszą się one coraz większą popularnością zarówno prywatnych inwestorów, jak i samorządów oraz różnego typu fundacji. Udane realizacje, w których działają hotele i restauracje pokazują, że są to projekty rentowne i prestiżowe.

Planujesz zakup nieruchomości? Złóż wniosek o dobry kredyt

Lista wyremontowanych zabytków się wydłuża. W tym roku choćby zakończyła się renowacja wspaniałego pałacu w Borku Strzelińskim koło Wrocławia, w którym obecnie działa hotel. Równolegle trwa wiele prac remontowych i rewitalizacyjnych w całym kraju - a zwłaszcza na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Pomorzu, gdzie zabytkowych pałaców, dworów, zamków i posiadłości jest najwięcej. Z masy projektów można przytoczyć choćby: remont i rozbudowę Pałacu Ballestremów we Wrocławiu, który został za 8,5 mln zł kupiony przez prywatnego inwestora, w Brzesku w Małopolsce remontowany jest obecnie XIX-wieczny pałac Jana II Albina Goetza - Okocimskiego, natomiast w Chrząstnem na Mazowszu kończy się remont pałacu z 1635 roku. Tu inwestorem jest samorząd, a część pieniędzy - 8 mln zł, wyłożyła Unia. Trwają też rewitalizacje takich obiektów jak pałace w Kamieńcu Ząbkowickim, czy też w Gorzanowie.

Coraz więcej zrujnowanych zabytków zyskuje też inwestorów. W zeszłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych w szóstym przetargu znalazła kupca dla barokowego pałacu w Parchowie, który zdecydowała się kupić, wyremontować i przywrócić do życia osoba prywatna.

Ile trzeba zainwestować, by stać się posiadaczem pałacu, zamku czy dworu? Obiekty po rewitalizacjach są oczywiście bardzo drogie, z cenami sięgającymi kilkunastu, kilkudziesięciu milionów złotych. Przykład - zamek rycerski Krąg na Pomorzu, wystawiony na sprzedaż za 15,5 mln.

Z kolei zabytkowe obiekty zrujnowane, do kapitalnego remontu, okazują się bardzo tanie. Ceny za ogromne pałace często są porównywalne z cenami przeciętnych mieszkań w dużych miastach.

Dla przykładu - pałac w Pyszczynie w gminie Żarów, o powierzchni użytkowej ponad 2700 m kw. został niedawno sprzedany przez Agencję Nieruchomości Rolnych w cenie nieco ponad 800 tysięcy złotych, co daje niecałe 300 zł za metr kwadratowy!

Często ceny zabytkowych pałaców i posiadłości (oczywiście tych zrujnowanych) nie przekraczają nawet 400 tysięcy złotych. Choćby XIX - wieczny pałac z Opola (600 m kw.) został wystawiony na sprzedaż za 390 tys. zł. Z kolei dwór z XIX wieku z Kutna ( 680 metrów) wyceniono z kolei na 850 tysięcy. 800 - metrowy pałac w Żaganiu został wystawiony na sprzedaż za 690 tysięcy złotych.

Choć ceny są bardzo niskie należy pamiętać, że renowacje takich obiektów to przedsięwzięcia wyjątkowo drogie. Wielu inwestorów nie ujawnia nakładów ale często chodzi o kwoty kilkudziesięciu milionów złotych. Przykład - remont zamku krzyżackiego w centrum Giżycka, w którym obecnie działa hotel st. Bruno - koszt tej inwestycji wyniósł 28 mln zł. Pałac Domaniowskich w Konarach - koszt rewitalizacji - 15 mln zł. Po kilkadziesiąt milionów kosztowały rewitalizacje takich obiektów jak Pałac Wojanów, czy Zamek Kliczków.

Oczywiście dziś inwestorzy nie pozostają sami z wyzwaniem. Często nawet połowę kosztów może pokryć Unia Europejska, są też dotacje rządowe. Czy inwestowanie w zabytkowe zamki i pałace to dobry biznes? Można powiedzieć, że odpowiedź daje sam rynek. Skoro podobnych realizacji przybywa, to znaczy, że inwestorzy uważają je za intratne, dobre posunięcia.

Z drugiej strony nie należy się nastawiać na szybką stopę zwrotu. W przypadku remontu i późniejszego funkcjonowania jako hotel może chodzić nawet o perspektywę kilkunastu lat. Pewne jest natomiast, że przy dobrym wyborze obiektu, będzie cieszył się on popularnością. Z danych Światowej Organizacji Turystyki wynika, że obłożenie pokojów hotelowych w zabytkowych pałacach, zamkach i posiadłościach jest nawet o 40 proc. wyższe, niż w hotelach nowoczesnych.

Szukasz mieszkania w Warszawie? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Chcesz wynająć lokal użytkowy? Zobacz nasze propozycje

Więcej o: