Spółka Polskie Domy Drewniane powstanie do jesieni - mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk

Radiową Jedynkę odwiedził minister środowiska - Henryk Kowalczyk. W czasie rozmowy dotyczącej podpaleń składowisk śmieci, minister wspomniał również o planach założenia spółki Polskie Domy Drewniane.

W Rozmowie Dnia kanału Pierwszego Polskiego Radia wziął udział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Rozmowa dotyczyła serii podpaleń wysypisk śmieci, ale w jej czasie nie zabrakło pytań o inne sprawy. 

Polskie Domy Drewniane

O tym, że Lasy Państwowe mają się włączyć bardziej aktywnie do programu Mieszkanie Plus słyszeliśmy od dawna. Ich wkład w Narodowy Program Mieszkaniowy miał skończyć się ograniczać do przekazywania działek pod budowę nowych mieszkań.

Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, by Lasy Państwowe wspierały program Mieszkanie Plus poprzez wiele narzędzi. Przez wsparcie mentorskie budownictwa drewnianego oraz jako wykonawca części nieruchomości. Oczywiście główny budulec miałby być pozyskiwany z lasów państwowych. 

Kiedy PDD

W czasie rozmowy, którą prowadził Henryk Szrubarz minister został zapytany przez prowadzącego o to, kiedy powstaną PDD. 

Mam nadzieje, że w ciągu kilku miesięcy. Trzy cztery miesiące. (...) Jeżeli ta ustawa zostanie uchwalona przez parlament do wakacji, to wtedy wrzesień, październik będzie tym czasem tworzenia tej spółki. 

- mówił w programie Rozmowa Dnia minister środowiska - Henryk Kowalczyk. 

By Lasy Państwowe stały się podmiotem mogącym założyć spółkę, potrzebna jest zgoda parlamentu. Jednym z głównych elementów pomysłu na domy drewniane jest unormowanie i pełne wykorzystanie drewna z polskich lasów. Obecnie drzewa z polskich lasów trafiają do zagranicznych producentów, którzy odpowiednio je obrabiają i sprzedają dalej za większą cenę. Nawet do Polski. 

W trakcie rozmowy prowadzący dopytał również o plany ministerstwa środowiska dotyczące poprawy jakości powietrza i zaplanowanych dotacji wymiany instalacji grzewczy i termoizolacji budynków. Minister Henryk Kowalczyk odpowiedział, że w czerwcu przedstawią szczegóły tego programu.