Odsłonięto tablice pamiątkowe w inwestycji Złota 44

13 czerwca 2017 roku - dokładnie trzy miesiące po oficjalnym otwarciu najwyższego w Unii Europejskiej apartamentowca Złota 44, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych oraz poświęcenia budynku.

Ten symboliczny i historyczny w dziejach inwestycji i miasta moment swoją obecnością uświetnili Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele władz miasta, którzy z okazji zbliżającej się rocznicy Powstania Warszawskiego oddali hołd jego bohaterom – Powstańcom Warszawskim, obecnym w trakcie wydarzenia. W trakcie ceremonii Rafał Szczepański, Wiceprezes BBI Development S.A., ogłosił inaugurację akcji upamiętniającej Powstanie Warszawskie pt. ”Warszawa pamięta o swoich bohaterach”.

Dzisiejsza uroczystość to moment szczególny w historii budynku Złotej 44 oraz Warszawy. (...). Mamy zaszczyt gościć z nami Powstańców Warszawskich, którym już dziś oddajemy hołd, właśnie tutaj na Złotej, w budynku, którego inspiracją był orzeł wznoszący się do lotu, symbolizujący wolność. Bez ich męstwa, odwagi i determinacji, odbudowanie zrujnowanego w 80% miasta i zrealizowanie tak ikonicznych w skali kraju i Europy inwestycji, jaką jest Złota 44, byłoby niemożliwe. Zawdzięczamy im nie tylko wolność narodową, ale również gospodarczą, dzięki której światowej sławy architekci, jak Daniel Libeskind, mogą realizować swoje projekty i wznosić monumentalne budowle we wskrzeszonej do życia Warszawie, rozsławiając jej imię w świecie.

– powiedział Rafał Szczepański, Wiceprezes BBI Development S.A., inwestora Złotej 44.

 Z okazji zbliżającej się rocznicy Powstania Warszawskiego Złota 44 gościła w swych progach przedstawicieli środowiska kombatanckiego. Rafał Szczepański, Wiceprezes BBI Development S.A. w swoim przemówieniu zadeklarował przeprowadzenie renowacji Miejsca Pamięci, czyli jednej z „pamiątkowych tablic Tchorka”, znajdującej się przy ulicy Brackiej 16. Docelowo firma ma zamiar działać na rzecz przywrócenia przez Miasto Warszawę świetności wszystkim tablicom autorstwa Karola Tchorka, których w Warszawie jest ponad 160, i które trwale wpisały się w krajobraz stolicy.

Podejmiemy starania nie tylko w celu renowacji istniejących tablic, ale również odtworzenia tych, które na przestrzeni lat zaginęły. Dodatkowo, posługując się wiedzą naukową historyków, będziemy wnioskować o wyznaczenie również innych Miejsc Pamięci, które będą upamiętniać wszystkie miejsca walk powstańczych oraz egzekucji ludności Warszawy podczas II Wojny Światowej, zwłaszcza z czasu Powstania Warszawskiego. By nadać sprawie bieg, już niebawem zwrócimy się z  inicjatywą do Rady Miasta aby renowacja istniejących tablic przeprowadzona została  jeszcze przed rocznicą Powstania Warszawskiego w 2018 roku. Powstańcy nie mogą czekać!

- powiedział Rafał Szczepański, Wiceprezes BBI Development S.A., inwestora Złotej 44.

W trakcie uroczystości z udziałem Kardynała Kazimierza Nycza, dokonano odsłonięcia tablic pamiątkowych budynku, projektu wybitnego artysty-grafika, Andrzeja Pągowskiego. Dwie tablice, w języku polskim i angielskim, zostały wmurowane w posadzkę lobby budynku, której wzór opracował Daniel Libeskind, twórca projektu architektonicznego Złotej 44. W trakcie wydarzenia Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił budynek, w którym już niebawem zamieszkają pierwsi lokatorzy.