Okna zabezpieczą przed smogiem. Najważniejsze porady związane z konserwacją okien

Bartłomiej Baranowski
11.01.2018 12:08
A A A
Wszystko co powinniście wiedzieć o oknach

Wszystko co powinniście wiedzieć o oknach (materiały promocyjne / OKNOPLAST Sp. z o.o.)

Jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła? Czy wszystkie okna trzeba uszczelniać przed sezonem? Jak walczyć ze smogiem we wnętrzu mieszkania? Oto parę porad związanych z oknami.

Okna są najcieńszą barierą oddzielającą wnętrze mieszkania bądź domu od środowiska zewnętrznego. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, warto skorzystać z kilku rad specjalisty. Dzięki nim okna będą służyły dłużej i bardziej efektywnie. 

Czy wszystkie okna trzeba uszczelniać przed zimą? 

Nie. Nie wszystkie okna wymagają uszczelnienia przed zimą. Wszystko zależy od stopnia zużycia uszczelki. 

Aby uszczelki spełniały swoją funkcję powinny mieć odpowiednią elastyczność, czyli po odkształceniu powinny szybko powracać do pierwotnego kształtu. Jeśli są przygniecione, porowate lub popękane należy je wymienić. Dobre uszczelki wystarczy nasmarować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną, aby zachować ich właściwości

- mówi Mike Żyrek, kierownik Działu Rozwoju Produktu Grupy Oknoplast. 

Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać to gruntowne mycie okien. Pozbycie się z ościeżnic zanieczyszczeń to działanie konserwacyjne. 

Zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących powierzchnię profilu. Tworzą one mikroskopijne drobiny na powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia.

- mówi ekspert. 

Następnie powinniśmy przyjrzeć się wszystkim ruchomym elementom i ocenić, czy nie wymagają one wymiany. Te, które się obluzowały dokręcamy, zużyte należy wymienić. Ruchome elementy metalowe trzeba nasmarować np. wazeliną techniczną. Do naoliwienia można też użyć poręcznej buteleczki z aplikatorem, która ułatwi precyzyjne nakładanie substancji

Okna to najcieńsza bariera ochraniająca dom przed środowiskiem zewnętrznym.Okna to najcieńsza bariera ochraniająca dom przed środowiskiem zewnętrznym. materiały prasowe / OKNOPLAST Sp. z o.o.

Ostatnim elementem, na którym należy się skupić jest sprawdzenie siły docisku skrzydła do ramy. Aby to ocenić wystarczy zwykła kartka papieru. 

Kartkę papieru wsuwamy pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie możemy swobodnie wysunąć papier - okucia wymagają regulacji.

- radzi Mike Żyrek, ekspert Grupy Oknoplast.

Siła docisku skrzydła powinna się zmieniać wraz z porą roku. Zimą potrzebne jest ścisłe dopasowanie, by okno zapewniało izolację. W miesiącach letnich docisk powinien być mniejszy, by zapewnić mikrowentylację i odpowiednią wymianę powietrza z otoczeniem. 

Czy można uszczelniać okna np. w styczniu

Nie ma złego momentu na uszczelnianie okien. Każdy miesiąc ze szczelnymi oknami będzie odczuwalny dla portfela – rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Warto wiedzieć, że nieszczelne okna mogą generować nawet do 25 proc. straty ciepła w domu. To z kolei wiąże się z koniecznością dogrzewania mieszkania, a co za tym idzie wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

- mówi Mike Żyrek. 

Inna sprawa to całkowita wymiana okien. Lepiej nie podejmować się wymiany w okresie zimowym. Okna PCV powinny być montowane w temperaturach nieprzekraczających -10°C.

Okna a smog 

Smog dokucza najbardziej w sezonie zimowym. Wnętrze domu bądź mieszkania można zabezpieczyć poprzez montaż nawiewników antysmogowych. Nawiewniki mogą chronić wnętrze domu przed wnikaniem nawet 98 proc. niebezpiecznych dla zdrowia cząstek.

Innowacyjne produkty nie przepuszczają do mieszkania m.in. niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek smogu PM10, pyłu węglowego, cementowego czy przemysłowego. Dzięki nim mieszkańcy okolic o wysokim stężeniu zanieczyszczeń będą mogli odetchnąć czystym powietrzem.

- mówi Żyrek.

Filtry antysmogowe dostępne są w dwóch wariantach – nawiewnik INSOLIO Premium dedykowany jest tym, którzy wymieniają swoje okna. Z kolei drugi produkt z gamy Oknoplast, nawiewnik URBINO Premium, polecany jest dla tych osób, które zdecydują się wymienić swój dotychczasowy nawiewnik na antysmogowy. 

Warto korzystać z profesjonalnego montażu. 90% usterek wynika z nieprawidłowego montażuWarto korzystać z profesjonalnego montażu. 90% usterek wynika z nieprawidłowego montażu materiały prasowe / OKNOPLAST Sp. z o.o.

Rozwiązanie to montowane jest w przestrzeni pomiędzy ramą okna, a nadprożem i nie wpływa na parametry termiczne okna. Dodatkowo można zaopatrzyć się również w filtr antyalergiczny, który nie dopuszcza do pomieszczeń pyłków kwiatowych. Jest to nie bez znaczenia dla alergików. 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl