Można przez nie stracić nawet 25 proc. ciepła. Najważniejsze porady związane z konserwacją okien

Jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła? Czy wszystkie okna trzeba uszczelniać przed sezonem? Jak walczyć ze smogiem we wnętrzu mieszkania? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania związane z sezonowaniem okien.

Okna są najcieńszą barierą oddzielającą wnętrze mieszkania bądź domu od środowiska zewnętrznego. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, warto skorzystać z kilku rad specjalisty. Dzięki nim okna będą służyły dłużej i bardziej efektywnie. 

Odpowiednia konserwacja okna

Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać, to gruntowne mycie okien. Pozbycie się z ościeżnic zanieczyszczeń to działanie konserwacyjne. 

Zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących powierzchnię profilu. Tworzą one mikroskopijne szczeliny na powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia 

- mówi Mike Żyrek, kierownik Działu Rozwoju Produktu Grupy Oknoplast. 

Czy wszystkie okna trzeba uszczelniać przed zimą? 

Nie. Nie wszystkie okna wymagają uszczelnienia przed zimą. Wszystko zależy od stopnia zużycia uszczelki. 

Aby uszczelki spełniały swoją funkcję, powinny mieć odpowiednią elastyczność, czyli po odkształceniu powinny szybko powracać do pierwotnego kształtu. Jeśli są przygniecione, porowate lub popękane, należy je wymienić. Dobre uszczelki wystarczy nasmarować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną, aby zachować ich właściwości

- mówi ekspert.

Następnie powinniśmy przyjrzeć się wszystkim ruchomym elementom i ocenić, czy nie wymagają one wymiany. Te, które się obluzowały, dokręcamy, zużyte należy wymienić. Ruchome elementy metalowe trzeba nasmarować np. wazeliną techniczną. Do naoliwienia można też użyć poręcznej buteleczki z aplikatorem, która ułatwi precyzyjne nakładanie substancji.

Ostatnim elementem, na którym należy się skupić, jest sprawdzenie siły docisku skrzydła do ramy. Aby to ocenić wystarczy zwykła kartka papieru. 

Kartkę papieru wsuwamy pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie możemy swobodnie wysunąć papier, okucia wymagają regulacji

- radzi Mike Żyrek, ekspert Grupy Oknoplast.

Siła docisku skrzydła powinna się zmieniać wraz z porą roku. Zimą potrzebne jest ścisłe dopasowanie, by okno zapewniało izolację. W miesiącach letnich docisk powinien być mniejszy, by zapewnić mikrowentylację i odpowiednią wymianę powietrza z otoczeniem. 

Czy można uszczelniać okna np. w styczniu

Nie ma złego momentu na uszczelnianie okien, ale lepiej zrobić to jak najwcześniej, np. w październiku. Każdy miesiąc ze szczelnymi oknami będzie odczuwalny dla portfela – rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Warto wiedzieć, że nieszczelne okna mogą generować nawet do 25 proc. straty ciepła w domu. To z kolei wiąże się z koniecznością dogrzewania mieszkania, a co za tym idzie wyższymi rachunkami za ogrzewanie

- mówi Mike Żyrek. 

Inna sprawa to całkowita wymiana okien. Lepiej nie podejmować się jej w okresie zimowym. Okna PCV powinny być montowane w temperaturach nieprzekraczających minus 10 stopni Celsjusza.

Okna a smog 

Smog dokucza najbardziej w sezonie zimowym. Wnętrze domu bądź mieszkania można zabezpieczyć poprzez montaż nawiewników antysmogowych. Nawiewniki mogą chronić wnętrze domu przed wnikaniem nawet 98 proc. niebezpiecznych dla zdrowia cząstek.

Innowacyjne produkty nie przepuszczają do mieszkania m.in. niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek smogu PM10, pyłu węglowego, cementowego czy przemysłowego. Dzięki nim mieszkańcy okolic o wysokim stężeniu zanieczyszczeń będą mogli odetchnąć czystym powietrzem

- mówi Żyrek.

W przypadku firmy Oknoplast filtry antysmogowe dostępne są w dwóch wariantach - nawiewnik INSOLIO Premium dedykowany jest tym, którzy wymieniają swoje okna. Z kolei drugi produkt z gamy Oknoplast, nawiewnik URBINO Premium, polecany jest dla tych osób, które zdecydują się wymienić swój dotychczasowy nawiewnik na antysmogowy. 

Rozwiązanie to montowane jest w przestrzeni pomiędzy ramą okna a nadprożem i nie wpływa na parametry termiczne okna. Dodatkowo można zaopatrzyć się również w filtr antyalergiczny, który nie dopuszcza do pomieszczeń pyłków kwiatowych. Jest to nie bez znaczenia dla alergików. 

 

Zdjęcie główne: Chloe Ridgway on Unsplash