Kolejny konkurs na osiedle z programu Mieszkanie+ rozstrzygnięty

Wyłoniony w konkursie projekt dotyczy działki oddalonej od centrum Katowic o 4 kilometry. Na działce przy ulicy Górniczego Dorobku powstanie osiedle mieszczące 500 mieszkań.

Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki przy ulicy Górniczego Dorobku. Zadaniem konkursowym było rozwinięcie tego pomysłu, laureatem konkursu została pracownia 22Architekci. 

Mieszkanie+ w Katowicach

Projekt zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Pracownia 22Architekci zaproponowała budynki w niskiej zabudowie o czerwonej przypominającej cegłę elewacji. Widać tutaj rozstrzał między opiniami deweloperów z początków programu, gdy twierdzili, że nie da się teraz budować budynków mieszkalnych bez elewacji z kostki klinkierowej. 

Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji. Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia, w którym będą chciały mieszkać kolejne pokolenia.

- podkreślał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A..

Projektanci zaproponowali 500 mieszkań o powierzchni 60 metrów kwadratowych.

Objęta konkursem działka nie jest jedyną katowicką lokalizacją, w której BGK Nieruchomości będzie realizowała inwestycję mieszkaniową. 7 lipca spółka zawarła umowę inwestycyjną z Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego dotyczącą nieruchomości przy ulicy Korczaka. Jej zagospodarowanie jest przedmiotem II etapu konkursu na dom modelowy, który zostanie rozstrzygnięty 12 września. Łącznie w Katowicach przygotowanych do budowy jest już około tysiąca dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Wstępny harmonogram obu inwestycji zakłada uzyskanie pozwolenia na budowę w 2017 roku, rozpoczęcie prac – na wiosnę 2018 roku, a zakończenie budowy – na przełomie 2019 i 2020 roku.

 Źródło: BGK Nieruchomości

Więcej o: