Ile kosztuje dom Kevina i dlaczego obecny prezydent USA wystąpił w drugiej części

Bartłomiej Baranowski
21.12.2017 13:19
A A A
Dom Kevina McAllistera z filmu 'Kevin sam w domu'

Dom Kevina McAllistera z filmu 'Kevin sam w domu' (zdjęcie ofertowe / zillow.com)

"Kevin sam w domu" oraz druga część tego filmu jest dla wielu atrybutem świąt, nie mniej ważnym niż karp i choinka. Ale wiecie, ile tak naprawdę kosztuje dom Kevina i co ma z tym wspólnego prezydent USA - Donald Trump?

"Kevin sam w domu" - to film, który zna każdy. To co przytrafia się pechowym rabusiom bawi najbardziej w wigilię. A piękny dom staje się scenografią zmagań małego Kevina z przestępcami.

"Kevin sam w domu"

Dom, w którym dzieje się akcja filmu istnieje naprawdę. Znajduje się na przedmieściach Chicago w niewielkiej miejscowości Winnetka na północy miasta. Dokładny adres to 671 Lincoln Ave. Nie znajdziecie zdjęcia tego domu w Google Street View, ponieważ obecny właściciel zastrzegł jego wizerunek.

Budynek to piękna willa wybudowana w stylu gregoriańskim. Dom został wybudowany w 1921 roku, lecz był stale modernizowany. Posiada 3 piętra oraz 9 pokoi. Na wyposażeniu jest salon z kominkiem oraz dwustanowiskowy garaż.

Ostatnia transakcja odbyła się w 2012 roku. Obecny właściciel zapłacił wtedy za nieruchomość ponad półtora miliona dolarów. Ale była to cena transakcyjna, ponieważ poprzedni właściciele wystawili budynek za ponad 2,1 miliona dolarów. 

Domek na drzewie, do którego Kevin uciekał w kluczowej scenie, został zbudowany jedynie na potrzeby kręcenia filmu. Po zakończeniu zdjęć został rozebrany.

Innym budynkiem widziany w tej produkcji jest kościół, do którego główny bohater udał się tuż przed nocą, gdy w jego domu mieli pojawić się rabusie. Świątynia znajduje się bliżej centrum Chicago, konkretniej w dzielnicy Oak Park. Jest to kościół ewangelicki. 

Świątynia została zaprojektowana przez architekta - Johna Sutcliffe'a. Jego budowa została zakończona w 1905 roku. 

Kevin sam w Nowym Jorku

Drugi z filmów serii dzieje się nie tylko w domu na obrzeżach Chicago, ale głównie w Nowym Jorku. Oto parę miejsc, które odwiedził główny bohater. 

Hotel Plaza w Nowym JorkuHotel Plaza w Nowym Jorku Paweł Marynowski / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Hotel Plaza, w którym zatrzymał się Kevin istnieje naprawdę i do dzisiaj cieszy się ogromną estymą. W tym świątecznym przeboju wystąpił obecny prezydent USA - Donald Trump. Był on wtedy właścicielem hotelu, kupił go za 407 milionów dolarów

Nie nabyłem budynku, nabyłem arcydzieło – Mona Lisę. Pierwszy raz w moim życiu, świadomie zawarłem umowę, która nie była opłacalna ponieważ mogę nigdy nie usprawiedliwić ceny, którą zapłaciłem i to bez względu na to jak sukcesywna stanie się Plaza

- pisał w liście otwartym, opublikowanym na łamach dziennika "The New York Times" ówczesny właściciel Donald Trump.

 

Cztery lata później hotel ogłosił upadłość, a budynek trafił w ręce singapurskiej firmy CDL Hotels International Ltd. i podmiotu gospodarczego, zarządzanego przez arabskiego księcia Al-Walida ibn Talala. Obecni właściciele kupili go za 675 milionów dolarów. 

Dom Roba McAllistera, do którego udał się Kevin po opuszczeniu Hotelu Plaza znajduje się w dzielnicy Upper West Side, niedaleko Central Parku. Kamienica mieści się dokładnie pod adresem 51 W 95th St. 

Jest to typowa włoska kamienica, jakich wiele można spotkać w okolicy. Posiada wysokie pierwsze piętro, bez parteru. Całość jest zbudowana z pięknej czerwonej cegły. 

Źródło: zillow.com

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl