Estetycznie i funkcjonalnie - jak wybrać zmywarkę pod zabudowę?

Chociaż zmywarka ciągle uważana jest przez niektórych za fanaberię, coraz więcej osób traktuje ją jak niezbędny element wyposażenia kuchni. Takie urządzenie z pewnością pozwala zaoszczędzić wodę, energię i nasz czas, a przy tym zwalnia z często nielubianego obowiązku mycia naczyń. Jak wybrać zmywarkę pod zabudowę?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego powinna być funkcjonalna, ale też estetyczna, zwłaszcza jeśli jest połączona z salonem. Obecnie dużą popularnością cieszą się kuchnie w pełnej zabudowie. Ukrycie sprzętu AGD za frontami mebli sprawia, że całość prezentuje się schludnie i atrakcyjnie, a w dodatku łatwiej jest utrzymać czystość w tak zaaranżowanym wnętrzu. Na szczęście producenci urządzeń pomagających nam gotować czy dbać o porządek oferują nie tylko sprzęt wolnostojący, ale też duży wybór AGD do zabudowy. Jeśli masz trudności ze znalezieniem odpowiedniej zmywarki do Twojej kuchni, sprawdź czym warto kierować się podczas zakupów.

Rodzaje zmywarek do zabudowy

Zmywarki do zabudowy pozwalają ukryć urządzenie i dopasować front do wystroju całego pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to zmywarka częściowo zintegrowana, w której panel sterowania umieszczony jest na froncie. Jeśli jednak zależy nam na całkowitym „schowaniu” sprzętu, lepszym wyborem będzie zmywarka całkowicie zintegrowana, gdzie panel sterowania ukryty jest w klapie zmywarki i dostęp do niego mamy dopiero po uchyleniu drzwiczek.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Do najważniejszych kryteriów, jakimi warto kierować się podczas poszukiwania zmywarki, należy z pewnością klasa energetyczna urządzenia oraz ilość zużywanej przez nie wody. To właśnie one decydują o tym, czy zakup okaże się w perspektywie czasu korzystnym finansowo rozwiązaniem. Klasa energetyczna informuje ile energii elektrycznej zmywarka zużywa średnio do umycia 12 kompletów naczyń podczas cyklu standardowego. Obecnie tego typu urządzenia podzielone są na 7 klas, z czego najbardziej energooszczędny sprzęt ma oznaczenie A+++, zaś zużywający najwięcej prądu – D.

Podczas poszukiwania odpowiedniej zmywarki pod zabudowę warto też sprawdzić jak dużo wody zużywa urządzenie w jednym cyklu pracy. Zwykle jest to 10-15 litrów, ale na rynku znaleźć można również modele bardziej oszczędne – np. jedna ze zmywarek Whirlpool zużywa tylko 8,5 litra wody. Oczywiście wiele też zależy od pojemności urządzenia oraz dostępnych programów.

Rozmiary zmywarki

Zmywarki można podzielić pod względem pojemności na dwa rodzaje – kompaktowe i standardowe. Te pierwsze mieszczą 4-6 kompletów naczyń, zaś standardowe mogą mieć 45 cm szerokości i mieścić 8-10 kompletów naczyń, bądź 60 cm szerokości – w nich zmieści się 12-15 kompletów naczyń. Podobnie jak klasa energetyczna i zużycie wody, rozmiary zmywarki i jej pojemność również należą do najbardziej istotnych kryteriów, jakimi warto kierować się podczas zakupów. Pod uwagę powinniśmy wziąć ilość miejsca w kuchni, a także liczbę domowników i zużywanych w ciągu dnia naczyń. W niewielkich pomieszczeniach oraz dla singli i par dobrym rozwiązaniem może okazać się model kompaktowy. Przy większych rodzinach lepiej jest rozważyć zakup pojemniejszej zmywarki, oczywiście jeśli rozmiary kuchni na to pozwalają.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Ponieważ zabudowane kuchnie nierzadko połączone są z salonem, rozsądnym wyborem będzie wybranie urządzenia pracującego cicho – jest to ważne także w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na dostępne programy. Cykl oszczędny pozwoli umyć naczynia przy niedużym zużyciu wody i prądu, funkcja szybkiego mycia przyda się w sytuacjach awaryjnych, a program intensywny – do usunięcia trudnych zabrudzeń. Użyteczną funkcją jest też możliwość uruchomienia zmywarki z opóźnieniem, dzięki czemu naczynia zostaną umyte np. tuż przed naszym powrotem z pracy. Inne praktyczne rozwiązania to blokada dziecięca, możliwość dowolnego składania lub regulacji wysokości koszy czy czujniki zabezpieczające przed zalaniem.