Pokój na lata? Wybieramy meble do pokoju dziecięcego

Urządzenie pokoju dziecięcego bywa wyzwaniem. W poniższym artykule podpowiadamy, jak mu sprostać, wybierając meble funkcjonalne, wytrzymałe i bezpieczne.

Idealne meble do pokoju dziecięcego powinny rosnąć wraz z dzieckiem. Dobrze dobrane, będą mu towarzyszyły na kolejnych etapach rozwoju. Kluczowa jest tu uniwersalność – choć perspektywa wypełnienia pokoju pociechy meblami w wyrazistych kolorach lub pokrytymi wizerunkami bajkowych postaci może być kusząca, po latach często okazuje się błędem. Dziecięce upodobania zmieniają się bowiem bardzo szybko – podobnie jak trendy w świecie rozrywki dla dzieci. Tymczasem dobrej jakości, klasyczne w formie meble nigdy nie wyjdą z mody i przez lata będą bez zarzutu spełniać swoją funkcję. Co jeszcze warto mieć na uwadze podczas wyboru mebli do pokoju dziecięcego?

Bezpieczne dzieciństwo

Meble do pokoju dziecka powinny być wykonane z naturalnych i solidnych materiałów (dotyczy to także farb), spełniających wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Najlepiej, by użyte do ich produkcji tworzywa były również antyalergiczne. Wybierając meble, unikajmy modeli niestabilnych i z ostrymi krawędziami. Zwróćmy też uwagę, czy wymiary mebla (przede wszystkim łóżeczka) nie stwarzają zagrożenia, że dziecko zakleszczy w jego szczelinach i otworach palce lub głowę. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić też wszelkie szklane dodatki do mebli. Poza tym warto sprawdzić, czy producent wyposażył meble w tak zwane „bezpieczne zawiasy”, zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców. Po zakupie mebli pamiętajmy o przymocowaniu ich do ściany.

Łóżko na lata

Inną istotą cechą, której należy szukać w meblach do pokoju dziecięcego, jest ich użyteczność. Praktyczne meble posłużą dziecku wiele lat i będą wielofunkcyjne – dotyczy to również łóżka. Kiedy maluch wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, możemy zdecydować się na pełnowymiarowe łóżko (zakup tzw. łóżka pośredniego nie jest konieczny). Będzie ono przede wszystkim miejscem wypoczynku, ale stworzy też dodatkową przestrzeń do przechowywania. Modelowym przykładem takich mebli są łóżka z kolekcji Angel oferowanej przez firmę Meble Wójcik. Ich główną zaletą jest funkcjonalna szuflada wysuwana na rolkach, która może służyć zarówno jako dodatkowe miejsce do spania, jak i schowek na rzadko używane rzeczy. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pokoju o niewielkim metrażu. Przestrzeń pomoże nam zaoszczędzić również łóżko piętrowe z wbudowanymi szafkami i regałami.

Kącik wzorowego ucznia

Dziecięcy kącik do nauki powinien być tak samo komfortowy, jak miejsce do wypoczynku. Podstawą jest odpowiednio dobrane biurko, na którym dziecko swobodnie rozłoży książki, przybory szkolne i inne niezbędne akcesoria. Optymalna szerokość blatu to 110–120 cm, głębokość powinna natomiast wynosić około 60 cm. Dobrze by było, aby mebel był wyposażony w funkcjonalne, duże szuflady. Jeśli zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni, zdecydujmy się na model biurka umożliwiający dopasowanie do niego nadstawki, na przykład biurko 3S od Meble Wójcik. Wybierając krzesło do kącika nauki, kierujmy się przede wszystkim troską o prawidłową postawę dziecka – jest to ważne tym bardziej, że w tym okresie jego kręgosłup się kształtuje. Krzesło do biurka powinno mieć regulowaną wysokość oparcia oraz siedziska. Oparcie powinno być także odpowiednio wyprofilowane – z uwypukleniem na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Aby nadgarstki dziecka nie były nadmiernie obciążone, warto wybrać krzesło z podłokietnikami, najlepiej z możliwością regulacji ich wysokości. W kąciku do nauki nie może zabraknąć dobrego oświetlenia, najlepiej w postaci lampki biurkowej dającej neutralne, niemęczące oczu ucznia światło.

Praktyczne meble w jasnym kolorze sprawdzą się w pokoju dziecka zawsze, niezależnie od jego wieku. Ich neutralna, niezobowiązująca forma będzie doskonałym tłem dla pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Urządzenie pokoju dziecka to już nie wyzwanie, a czysta przyjemność i pewność, że dokonamy właściwych wyborów!

Zdjęcie główne: materiały prasowe